mladá žena s úsměvem

Jak se zbavit černých teček na obličeji

Objevte příčiny vzniku černých teček, osvojte si účinné způsoby, jak jim předcházet a prozkoumejte možnosti cílené péče pro dosažení čistější a zdravější pleti.

Černé tečky jsou drobné tmavé skvrny, které se objevují, když se póry ucpou mazem a odumřelými kožními buňkami. Na rozdíl od bílých teček zůstávají na povrchu otevřené, což způsobuje oxidaci zachycených nečistot a jejich následné zčernání.

 

Existují dva hlavní druhy ucpaných pórů nebo komedonů:

  1. Otevřené komedony: Typické černé tečky, kde ucpaný pór zůstává otevřený, což vede k oxidaci a tmavému vzhledu.

  2. Uzavřené komedony: Často se označují jako bílé hlavičky. Vznikají v okamžiku, kdy ucpaný pór zůstává zavřený, což brání oxidaci.

Černé tečky se obvykle vyskytují na těchto částech těla:

  1. Obličej:
    Zejména na nose, čele a bradě. V těchto oblastech, známých jako T-zóna, se obvykle nachází větší koncentrace mazových žláz, které způsobují intenzivnější produkci mazu. Tím se zvyšuje pravděpodobnost tvorby černých teček na obličeji.
  2. Záda:
    Zejména jejich horní část a ramena. Pokožka je v těchto oblastech hrubší a má větší mazové žlázy, takže je náchylnější na tvorbu černých teček.
  3. Hrudník:
    Tato oblast se vyznačuje vysokou hustotou mazových žláz, které mohou produkovat nadměrné množství kožního mazu. Ten se následně smísí s odumřelými kožními buňkami, čímž ucpává póry a vytváří černé tečky.

Co způsobuje vznik černých teček?

mladá žena dotýká její tváře
  1. Nadměrná produkce mazu:
    Nadměrná činnost mazových žláz vytváří až příliš velké množství kožního mazu, který se začne hromadit a mísit s jinými nečistotami. Tím se zvyšuje pravděpodobnost ucpávání pórů a vzniká tak prostředí, které podporuje vznik černých teček.
  2. Odumřelé kožní buňky:
    Nahromaděné odumřelé kožní buňky se mohou mísit s kožním mazem, což vede k ucpávání pórů. Odumřelé kožní buňky, které se důkladně neodstraní, mohou zablokovat pilosebaceózní folikuly a přispívat tak ke vzniku černých teček.
  3. Hormonální nerovnováha:
    Hormonální změny, kolísání hormonů, zejména během puberty, menstruace nebo těhotenství stimulují činnost žláz, což může zvýšit produkci kožního mazu a výskytu černých teček.
  4. Návyky v péči o pleť:
    Ke vzniku černých teček může přispět nepravidelné čištění nebo používání komedogenních (póry ucpávajících) produktů.
  5. Strava a životní styl:
    Strava s vysokým obsahem tuku, kouření a stres mohou zvýšit produkci přebytečného mazu a způsobovat různé kožní problémy. Nezdravý životní styl a nevhodné stravovací návyky mají neblahý vliv na celkový stav pokožky, která má v důsledku toho větší sklon ke vzniku černých teček.
  6. Genetika:
    Černé tečky na obličeji se mohou objevovat také v důsledku genetických dispozic, které ovlivňují činnost mazových žláz a strukturu pórů, což zvyšuje pravděpodobnost jejich výskytu.

Způsoby péče proti černým tečkám

Je možné černé tečky úplně odstranit?

Dermatologové potvrzují, že neexistují žádné okamžité ani zázračné způsoby, jak odstranit černé tečky z pokožky spolehlivě a bez rizika infekce a zánětu. Existuje však několik věcí, které můžete vyzkoušet, abyste aspoň snížili jejich výskyt:

  1. Napařování:
    Napařujte si obličej 5 až 10 minut. Otevřete tím póry, změkčíte nečistoty a kožní maz, což ulehčí hloubkové čištění pleti a účinné odstranění černých teček. Při napařování postupujte opatrně – s utěrkou na hlavě se pomalu nakloňte nad mísu s horkou vodou nebo použijte speciální zařízení na napařování obličeje.
  2. Čistěte si pleť každý den, ale nepřehánějte to:
    Přílišné umývání může zbavit pokožku přirozených olejů, což může vést ke zvýšení produkce kožního mazu a vzniku většího množství černých teček. Proto je důležité používat šetrné produkty vždy, když je to možné.
  3. Vyhněte se vymačkávání černých teček:
    Příliš silný tlak ve snaze mechanicky odstranit černé tečky může vést k dlouhodobému zhoršení stavu pokožky a způsobit další narušení její struktury.
  4. Čisticí náplasti:
    Na černé tečky na nose a další části obličeje výborně fungují speciální čisticí náplasti. Po aktivaci vodou přilnou k pórům a odstraní černé tečky a nečistoty z povrchu pokožky.
 

Jakou péči o pleť zvolit, abyste předešli tvorbě černých teček

Důsledné dodržování účinné péče o pleť může pomoct předcházet tvorbě černých teček a zaměřit se na možné příčiny jejich vzniku.

Začleňte následující kroky do vaší běžné rutiny a vyhněte se vzniku černých teček:
NIVEA Derma Skin Clear Exfoliator

1. Čištění pleti (ráno a večer)

Ráno a večer pleť důkladně vyčistěte, abyste odstranili nahromaděnou mastnotu a make-up. Vyzkoušejte NIVEA Čisticí pleťový gel Derma Skin Clear pro pleť se sklonem k tvorbě pupínků s kyselinou salicylovou a niacinamidem, které hloubkově čistí póry a redukují další nedokonalosti pleti.

2. Peeling/Exfoliace (2-3krát týdně)

NIVEA Čisticí pleťový peeling DERMA SKIN CLEAR je ideální pro použití hned po čištění, aby produkty pronikly skutečně hluboko a odstranily odumřelé kožní buňky. Složení s kyselinou salicylovou a niacinamidem pomáhá uvolňovat póry a zdokonalovat strukturu pleti. Pro dosažení optimálních výsledků ho zařaďte do své večerní rutiny 2 až 3krát týdně.

3. Čisticí pleťová voda (Volitelná – ráno a večer)

Následně použijte čisticí pleťovou vodu bez alkoholu pro vyrovnání pH pokožky a zabránění vzniku černých teček. Tento postup by měl odstranit všechny zbytky nečistot, které jste mohli vynechat v prvním kroku. Zároveň zužuje póry, čímž se snižuje pravděpodobnost jejich ucpání a redukuje celkovou mastnotu pleti, čímž zabraňuje nadměrnému hromadění kožního mazu. NIVEA Čisticí pleťová voda Derma Skin Clear pomáhá hydratovat a kontrolovat mastnotu pleti a zároveň zjemňuje a čistí póry.

4. Sérum (jen ráno)

Pro řešení problémů s černými tečkami můžete také zvážit použití sér s obsahem niacinamidu, která pomáhají s regulací mastnoty pleti. Mohou také snižovat riziko ucpávání pórů a udržovat čistější pleť.
NIVEA SUN UV Specialist Derma Skin Clear SPF 50+ Fluid

5. Chemická exfoliace (jen ráno)

Exfoliace se obecně doporučuje provádět 1 až 2krát týdně a spočívá v nanesení exfoliačního produktu na pokožku, působení po dobu několika minut a následném důkladném opláchnutí vodou. NIVEA Noční exfoliátor Derma Skin Clear je jemný produkt pro péči o pleť, který můžete nechat působit a používat každý večer. Obsahuje kyselinu salicylovou, kyselinu glykolovou a niacinamid, které exfoliují pokožku, pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky a uvolňují póry, čímž zabraňují hromadění nečistot a vzniku černých teček. Exfoliaci byste měli provádět jako poslední krok vaší večerní rutiny, aby mohla na vaši pleť působit celou noc. Nezapomeňte si pozorně přečíst návod k použití na obalu.

6. Hydratační krém (ráno a večer)

Pokud je vaše pleť stále suchá, zvažte používání lehkého nekomedogenního hydratačního krému, který může pomoct předcházení vzniku černých teček. Zabraňuje nadměrné produkci mazu v pokožce a snižuje riziko tvorby černých teček. Vyhněte se však používání hydratačního krému po použití NIVEA Noční exfoliátor Derma Skin Clear, protože to může snížit jeho účinnost.

7. Opalovací krém

Pro okamžitou ochranu před UVA/UVB zářením použijte širokospektrální opalovací krém na obličej. Vyzkoušejte NIVEA Lehký pleťový krém na opalování Derma Skin Clear OF 50+ s komplexním složením proti pupínkům a s niacinamidem, který pomáhá předcházet ucpávání pórů a nedokonalostem pleti. Absorbuje totiž z jejího povrchu přebytečný kožní maz a nezanechává mastný film.

Změna životního stylu jako prevence vzniku černých teček

  1. Zdravá strava:
    Jezte vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky. Potraviny plné živin a vitamínů podporují celkové zdraví pokožky a snižují pravděpodobnost nadměrné produkce mazu a ucpávání pórů.

  2. Hydratace:
    Nastavte si pravidelný pitný režim, aby byla vaše pokožka vždy hydratovaná. Takto udržíte její dlouhodobou pružnost a zároveň snížíte riziko nadměrné produkce kožního mazu.

  3. Vyhýbejte se kontaktu s obličejem:
    Nepřenášejte zbytečně mastnotu a různé nečistoty z rukou na váš obličej. Minimalizujte kontakt prstů s vaší pletí – zabráníte tak zanesení bakterií a mazu, které mohou přispět ke vzniku černých teček a jiných nedokonalostí.

  4. Zvládání stresu:
    Najděte si vhodné techniky na odbourávání stresu, jako je meditace a cvičení. Ty snižují produkci stresových hormonů, které mohou stimulovat mazové žlázy a přispívat k tvorbě černých teček.

jak odstranit černé tečky

Přehled faktů

Pravidelnost:
Efektivních výsledků dosáhnete, když o svou pleť budete pravidelně pečovat, což je nejlepší způsob, jak odstranit černé tečky a předcházet jejich vzniku.

Čištění nástrojů na nanášení make-upu:
Pravidelně čistěte štětce a houbičky na make-up, abyste zabránili hromadění bakterií, které mohou přispět k tvorbě černých teček.

Vyhýbejte se dotykům na obličeji:
Zamezíte tím přenosu mastnoty a nečistot z rukou na pleť.

NIVEA Derma Skin Clear

Inovativní řada NIVEA Derma Skin Clear je vytvořená s cílem podpořit čistější a jemnější vzhled pleti. Využívá účinnou kombinaci kyseliny salicylové a niacinamidu, která při pravidelném používání uvolňuje póry a snižuje výskyt bílých a černých teček. Pokud je vaše pleť náchylná na vznik pupínků a jejich šíření, tyto vysoce kvalitní produkty mohou být řešením, které jste hledali.

Jako vždy, při nanesení nového produktu se řiďte pokyny uvedenými na etiketě. V případě neočekávané reakce nebo v případě, že nedojde k žádnému zlepšení ani po 4 až 8 týdnech pravidelného používání, se poraďte s dermatologem.

Souhrn

Výskyt černých teček ovlivňují faktory, jako je nadměrná produkce kožního mazu, hormonální změny, špatné návyky v péči o pleť a genetika. Dodržujte stálou pečující rutinu, která by měla zahrnovat jemné čištění a pravidelný peeling. Předcházejte černým tečkám používáním nekomedogenních produktů. Na podporu svěžího vzhledu si vybudujte zdravý životní styl. Pokud se vám černé tečky nedaří dlouhodobě odstranit a nechcete narušit svou kožní bariéru, vyhledejte odbornou pomoc a nechte si poradit vhodné možnosti, jak o problematickou pleť pečovat.

Často kladené otázky

Zmizí černé tečky přirozenou cestou?

Černé tečky, které se neodstraní mechanicky, občas zmizí samy. Některé hlouběji posazené však mohou na pleti zůstat a ucpávat póry.

Jak odstraním černé tečky?

Černé tečky odstraníte pomocí účinných složek, jako jsou kyselina salicylová a AHA, které exfoliují odumřelé kožní buňky a niacinamid, který snižuje produkci mazu.

Je v pořádku černé tečky vymačkávat?

I když je to mnohdy lákavé, tak vymačkávání černých teček důrazně nedoporučujeme, protože si můžete způsobit poranění pokožky, které může vést k hyperpigmentaci nebo jizvám.

Co se stane, když nebudu o černé tečky pečovat?

Neošetřené černé tečky se mohou časem proměnit ve vyrážku a způsobit nedokonalosti na pokožce.

Co jsou komedony?

Póry nebo pilosebaceózní folikuly, které se ucpaly bakteriemi, mazem a odumřelými kožními buňkami, se na pokožce objeví jako tmavé nebo světlé tečky nebo hrbolky.