Zklidněte nervy, zbavte se stresu:

Pomocí jógy i vypnutí televize Máte pocit, že vám všechno, co se kolem vás děje, padá na hlavu? Večerní zprávy jsou pro vás zdrojem nepříjemných pocitů, doma ani v práci se vám nedaří podle vašich představ… Občas je toho zkrátka moc. Nepřepínejte své síly a dovolte si zvolnit. Vyzkoušejte mindfulness a další metody, které vám pomohou zmírnit napětí a udržet si (nejen) psychickou pohodu.

Nezavírejte před stresem oči

Často si stres nepřipouštíme, a když už ano, zakazujeme si ho, protože na něj přece nemáme čas. A to je asi nejhorší chyba, kterou v souvislosti se stresem můžete udělat: Ignorovat ho. Místo toho se mu postavte čelem, uvědomte si ho a zkuste rozklíčovat, co přesně ve vás stres vyvolává a jak dlouho už se ve vás hromadí. 

Psychologové dokonce doporučují stres naplno prožít. Vyhraďte si určitý čas denně, kdy si sednete a zaměříte se pouze na stresové myšlenky. Jakmile tento čas uplyne, zkuste se stresu po zbytek dne vyhýbat. Jednoduše si řekněte, že dnes už čas na rozbor těchto myšlenek byl, a že jim dáte prostor zase zítra. Takto můžete mít svůj stres relativně pod kontrolou. Zní to banálně, ale prý to funguje.


Nastavte si ve svém životě pravidla

Pracovní deadliny, rodinné nákupy, důležité akce, narozeniny… A tím to rozhodně nekončí. Mnohdy teprve začíná. Vzpomenete si totiž na jeden „rest“ a vaše hlava vám jich okamžitě naservíruje dalších deset. Naše myšlenky se během celého dne neustále točí kolem toho, co musíme a na co rozhodně nesmíme zapomenout. Snažit se zapamatovat si všechna důležitá data a všechny povinnosti je zkrátka nemožné

Ptáte se, jak můžete své mysli ulevit? Vytvořte si návyk a všechny své povinnosti si sepisujte. Je jen na vás, jestli zvolíte formu To-do listů, zápisků do diáře nebo online formu upomínek.

 

Tipy, kam si online zapisovat upomínky: Aplikace Todoist, Trello, aplikace To Do, online kalendář


Vypněte nás prosím, ať nebolí vás hlava

Průměrně na sociálních sítích strávíme 149 minut denně. Během tohoto času do sebe jako houba nasáváme všechny informace, které na internetu nacházíme. Bez ohledu na to, jestli jsou pozitivní, nebo negativní. Také jste se někdy přistihli, že máte po zhlédnutí novinek na internetu nebo televizních zpráv horší náladu než předtím? 

Samozřejmě není v pořádku před negativními zprávami zavírat oči, informace o aktuálním dění jsou důležité. Nicméně zkuste sledování aktuálních negativních informací omezit například na dvacet minut denně. Poslechněte si to důležité, ať jste v obraze, ale je zbytečné utápět se v hlubokých vodách negativních zpráv. 

Snažte se toto pravidlo dodržovat. I když je často těžké utéct před informacemi, které se valí ze všech stran. Myslete na to, že budete mít najednou více času, který můžete věnovat jiné činnosti, ale také se nebudete cítit přehlcení informacemi, ze kterých vás může až bolet hlava. 


Naordinujete si pravidelnou dávku přírody

Nádech, výdech. Čerstvý vzduch okysličuje náš mozek a mnohdy nám doslova pročistí hlavu. Nemusíte jít na půldenní výlet, stačí dvacetiminutová procházka v přírodě nebo v parku nedaleko domova. A rázem se zvedne vaše hladina endorfinů. Pokud se chcete vyhnout davům, vyrazte brzy ráno ještě před prací, nebo naopak procházkou zakončete den.

Kromě toho, že chůze přispívá k dobré náladě, má velký vliv i na naše fyzické zdraví. Díky chůzi se tak můžete udržovat v kondici. Navíc jedna portugalská studie prokázala, že pacientům s depresí, kteří začali pětkrát týdně chodit na třicetiminutovou procházku, se po dvanácti týdnech výrazně zlepšil psychický stav.

Pokud však nemůžete vyrazit na procházku mimo civilizaci nebo zkrátka chcete zůstat doma, myslete na pravidelné větrání a pusťte k sobě jaro alespoň touto cestou. Mimochodem, čerstvý vzduch dělá divy i s pracovní produktivitou!


Vyzkoušejte mindfulness

Vědomá pozornost v posledních letech obletěla celý svět. Pracují s ní zaměstnanci celosvětově známých značek, vysoce postavení manažeři, ale i sportovci a mnozí další. A není divu: Tento budhistický směr má výborné účinky právě na naši psychiku

 

Mindfulness se zakládá na vědomém vnímání přítomného okamžiku a pojí se s meditacemi. Cílem je naučit se lépe zvládat stres a stresové situace. Psychologové z univerzity v Oxfordu dokonce zveřejnily výsledky výzkumu pacientů, kteří používali techniky mindfulness a jejichž psychický stav se zlepšil o 44 %

Vyhraďte si čas jen na sebe

Občas potřebujeme zkrátka jen vypnout. Hodit všechny starosti za hlavu a chvilku nic neřešit. Naordinujte si chvilku jen pro sebe a rozmazlujte se. Můžete si například dopřát domácí lázně, naložit se do bylinné koupele a dát si masku na obličej

 

Jako #selfcare se však počítá i koukání na oblíbený film, háčkování a zkrátka cokoliv, co vás baví a odpočinete si u toho, je jedno jestli duševně nebo i fyzicky. Ideálně si čas jen pro sebe vyhraďte pravidelně, abyste na něj nezapomínali a neodkládali ho. 


Jóga jako lék na všechno

Víte, co je na józe nejlepší? Že existuje nespočet druhů, a tak si každý může vybrat přesně tu, která mu vyhovuje. Power jóga, Vinyasa jóga, Acro jóga, na své si přijdou opravdu všichni. Co však všechny druhy spojuje, je pozitivní vliv na tělo i na duši. 

V józe se mnohdy cvičí nejen fyzicky, ale také duševně. Zaměříte se na své já a vypustíte všechny negativní myšlenky. Podle některých studií jóga dokáže snižovat produkci hlavního stresového hormonu, tedy kortizolu. Naopak zvyšuje produkci serotoninu, tedy hormonu štěstí. 

 

Je toho na vás v poslední době moc? Máte pocit, že si s tím nedokážete poradit sami? Nebojte se říct si o pomoc. Uleví se vám a získáte rady od odborníků. 


Česká asociace pracovníků linky důvěry 


Linky důvěry a krizová centra