1. Jak se moje pokožka opaluje?
Sluneční UV záření stimuluje v rámci obranných mechanismů pig
mentové buňky pokožky k tvorbě hnědého pig
mentu melaninu. Melanin je přirozeně produkován vaším tělem, vstřebává UV záření a bojuje proti volným radikálům. Tvorba melaninu je naší přirozenou obrannou reakcí na sluneční záření. Je důležité si uvědomit, že schopnost vytvářet opálení nebo přirozená barva pokožky jedince ovlivňuje jeho náchylnost k poškození pokožky.
2. Co znamená ochranný sluneční faktor (OF)?
OF specifikuje, o jakou dobu déle můžete zůstat na slunci, aniž byste se spálili, v závislosti na schopnostech sebeobrany vaší pokožky (např. u člověka, který vydrží na slunci 10 minut bez spálení, znásobí výrobek s OF 10 tuto ,,dobu sebeobrany" 10krát. Tedy na 100 minut). Ochrana proti slunci závisí také na typu vaší pokožky. A co je nejdůležitější - plné sluneční ochrany dosáhnete pouze, pokud nanesete dostatečné množství výrobku. Doporučujeme aplikovat 6plných kávových lžiček krému na průměrně velké dospělé tělo.
3. Jaké množství výrobku mám správně aplikovat?
Ochrana poskytovaná výrobkem ns opalování se bude lišit podle množství výrobku, které nanesete. Proto byste měli použít dostatečné množství výrobku na všechny části těla. Zaměřte se i na partie na něž se často zapomíná. Jsou to: zadní části krku, horní část dekoltu, nárty nohou a uši. Správná aplikace výrobků péče na opalování je jedním z klíčových faktorů účinné sluneční ochrany: Používejte je před každým pobytem na slunci, tak budete chráněni již od začátku. Při jedné aplikaci použijte 6 plných kávových lžiček pro průměrně velkého dospělého. Nanášejte opakovaně každé 2 hodiny a vždy po koupání, utírání, a když se zpotíte.
4. Potřebují děti odlišnou sluneční ochranu než dospělí?
Děti jsou obzvláště citlivé na poškození pokožky vlivem UV záření. Jejich citlivá pokožka je zranitelná a u velmi malých dětí není přirozená ochrana pokožky ještě plně vyvinuta. Plné síly a schopnosti vytvářet pig
menty pokožka dosáhne až ve starším školním věku. Časté případy spálení v dětství souvisí s rakovinou kůže v pozdějším věku, proto by děti měly používat výrobky na opalování s vysokým a velmi vysokým OF. Navíc děti milují koupání a plavání. To snižuje ochrannou funkci jejich pokožky proti UV záření a do určité míry dochází ke smytí UV filtrů. Aby sluneční ochrana vydržela co nejdéle, byly naše mléka a spreje na opalování pro děti vyvinuty jako ,,extra voděodolné".
Voděodolnost našich výrobků přesahuje test kategorie "extra voděodolný", kdy se uživatelé koupou po dobu 4 x 20 minut dle standardu schváleného profesní asociací Cosmetics Europe. Dlouhodobá voděodolnost u našich výrobků je prokázána tak, že se uživatelé koupou po dobu 6 x 20 minut po nanesení výrobku, přičemž zachovaná míra sluneční ochrany musí být více než 50 % původní hodnoty.
5. Mohu prodloužit dobu sluneční ochrany opakovanou aplikací výrobku na opalování?
Ochranný účinek se opakovanou aplikací nezvýší. Proto je důležité začít s vysokým ochranným faktorem hned od začátku. Pravidelná aplikace po utírání ručníkem, plavání atd., ale nejméně každé 2 hodiny, vám pomůže zachovat zvolenou úroveň ochrany.
6. Co znamená, že je výrobek voděodolný?
Pro testování voděodolnosti existuje v Evropě obecně přijatá norma, která byla schválena Cosmetics Europe (hlavní profesní organizací kosmetického průmyslu). Podle této normy byly všechny výrobky péče na opalování testovány v nezávislých externích testovacích centrech a splnily kritéria voděodolnosti. Testovaní uživatelé se po nanesení výrobku koupou po dobu 2 x 20 minut (voděodolný) nebo 4 x 20 minut (extra voděodolný), přičemž sluneční ochrana musí být po koupání zachována na úrovni více než 50 % původní hodnoty. Voděodolnost tedy nezna
mená trvalou původní sluneční ochranu po neomezenou dobu.
7. Mohu používat výrobky sluneční ochrany z minulého roku, nebo jsou méně účinné?
Zaručujeme kvalitu výrobků po dobu 12 měsíců od otevření. Pokud byl výrobek skladován za normálních podmínek při pokojové teplotě a nevypadá ani není cítit divně, lze jej použít v následující sezóně.
Trvanlivost je omezena spíše takovými faktory, jako je fyzikální nestabilita (oddělení emulze), změny ve vůni a barvě výrobku. Rozšířený názor, že OF výrobků sluneční ochrany se časem snižuje a pouze čerstvé výrobky poskytují plnou ochranu, není pravda.
8. Mohu použít výrobek na opalování v kombinaci s dalšími výrobky péče o tělo nebo o pleť?
Je to možné, pokud nejprve nanesete výrobek na opalování a počkáte 15 až 30 minut před nanesením jiného výrobku péče o tělo nebo o pleť. Tímto způsobem je účinnost systému sluneční ochrany pomocí UVA/UVB filtrů ve výrobku na opalování zachována.
9. Jaké jsou hlavní příčiny slunečních alergií?
Sluneční alergie jsou způsobeny oxidačním stresem v důsledku volných radikálů vzniklých působením UV záření v kožních buňkách. To vede k zesílené reakci imunitního systému a vzniku zánětlivých procesů a četných alergických symptomů. Nejvíce bývají postiženi jedinci s citlivou pokožkou, tj. zhruba 20 % populace. Není to nic nebezpečného, alergie jsou ale velmi nepříjemné pro všechny postižené osoby. Můžete se pokusit zabránit vzniku slunečních alergií pomocí vyváženého systému ochrany před UVA/UVB zářením, zejména vysokou UVA ochranou. Také aktivní složky buněčné ochrany ve výrobcích, jako je vitamín E, mohou pomoci posílit odolnost vaší pokožky vůči slunečnímu záření. Abychom splnili vaše přání týkající se péče o pokožku v kombinaci s různými úrovněmi sluneční ochrany, nabízíme vám široké portfolio mlék a sprejů na opalování. Pro osoby s citlivou pokožkou doporučujeme výrobky NIVEA Sun Protect & Sensitive.
10. Co mám dělat se žlutými skvrnami na oblečení po výrobcích na opalování?
Výrobky obsahují různé UV filtry, které chrání pokožku před UVA a UVB zářením. Především UVA filtry mohou zanechávat žluté skvrny. Skvrny se objevují tím spíše, pokud se oblečení dostane do kontaktu s pokožkou, ještě než se výrobek zcela vstřebá. V takových případech byste měli oblečení předeprat bez pracího prostředku při 30° C a poté vyprat v běžném pracím cyklu s tekutým pracím prostředkem při 30° C. Pokud jsou skvrny odolné a i po vyprání stále viditelné, doporučujeme nechat látku na 1 hodinu namočenou v roztoku kyseliny citronové (50g kyseliny citronové na 1l vody). Pozor na jemné tkaniny a perleťové knoflíky. Před použitím vyzkoušejte výrobek na skryté části oblečení. Nebo můžete skvrny odstranit běžným čističem různých skvrn na textil podle návodu na použití. Poté vyperte pomocí tekutého pracího prostředku při 30° C. Obecně nedoporučujeme používat bělidla, oxidační výrobky ani prací prášky a praní při vysokých teplotách. Upozornění: Nezapomeňte, že kyselina citronová je mírně nebezpečná při kontaktu s pokožkou (dráždivá, senzitizující), s očima (dráždivá), při požití a vdechnutí (dráždivá). Při kontaktu s pokožkou může způsobit záněty a puchýře. Poškození tkáně závisí na délce kontaktu. Z tohoto důvodu důrazně doporučujeme nosit při manipulaci s kyselinou citronovou ochranné rukavice a nevdechovat prachové částice kyseliny citronové.
11. Proč se při používání výrobků na opalování neopálím stejně jako bez nich?
Mnoho lidí si myslí, že výrobek na opalování s vysokým ochranným slunečním faktorem (OF) zabraňuje opalování – a místo toho používají výrobky s nižším OF nebo zcela bez OF. Ale i s vyšší sluneční ochranou se opálíte. Bude to sice trvat o trochu déle, ale zato bude opálení pro vaši pokožku šetrnější a zlatavý odstín vám déle vydrží. Výrobky s vysokým ochranným slunečním faktorem chrání před spálením sluncem a předčasným stárnutím pokožky vlivem UV záření.
12. Jaká je trvanlivost výrobků NIVEA?
Všechny Neotevřené výrobky NIVEA mají prokázanou trvanlivost minimálně 30 měsíců od data výroby, pokud na nich není uvedeno speciální datum expirace nebo minimální použitelnosti. Působení tepla a světla může po čase vést k určité nestabilitě původní konzistence výrobku. Doporučujeme zlikvidovat všechny staré výrobky, které jsou na pohled zrnité, vodnaté nebo mají změněnou barvu, případně pokud mají podezřelou vůni.