JE ČAS PŘEJÍT NA PEVNOU STRAVU?

Poradíme vám, jak připravit zdravou dětskou stravu.

Příprava vlastní stravy pro miminko je skvělým způsobem, jak ušetřit pár korun a současně mít pod kontrolou množství soli a konzervačních látek. První rozmixovaná jídla ve formě kaší a polévek většinou děti zvládnou okolo šestého měsíce.

Průvodce domácí přípravou zdravé dětské stravy 

Začínejte vždy s lehce stravitelnými potravinami, jako je karotka, zelené fazolky, banány, brambory, hrušky nebo jablíčka. Jakmile budete mít jasno v jednotlivých ingrediencích, uvařte je v páře a rozmačkejte nebo je rozmixujte na kaši. Vaření v páře je vždy lepší, než klasické vaření ve vodě, protože potraviny vařením ztrácejí většinu vitamínů a důležitých výživných látek.

Z počátku by kaše nebo polévky neměly obsahovat hrudky, ale čím bude děťátko starší, tím větší kousky bude schopno rozžvýkat a spolknout. Pokud se Vám kaše zdá příliš hustá, těsně před krmením ji zřeďte vývarem ze zeleniny nebo ovoce (obsahuje většinou spoustu výživných látek), mlékem, kojeneckým mlékem nebo jablečným džusem.
baby pevná strava
Také pozor na potravinové alergie, které by miminko mohlo mít. Odborníci doporučují, aby nové chutě byly miminku představovány v třídenních intervalech, tak lépe určíte případný spouštěč alergie, ještě než začnete s další potravinou. Příprava vlastní stravy pro miminko je skvělým způsobem, jak ušetřit pár korun a současně mít pod kontrolou množství soli a konzervačních látek. První rozmixovaná jídla ve formě kaší a polévek většinou děti zvládnou okolo šestého měsíce. Ještě než se zaváděním pevné stravy začnete, poraďte se s pediatrem.

Baby pevná strava
Baby pevná strava
Pokud miminko stále kojíte nebo krmíte z lahvičky mlékem, možná mu zpočátku bude stačit pouze pár lžiček kaše. Na druhou stranu můžete rozmixované jídlo zamrazit
a nemusíte tak často vařit! Nalijte kaši do plastových tvořítek na led a skladujte v uzavíratelném igelitovém sáčku v mrazáku. Vždy na sáček vyznačte druh potravin a datum.
V mrazáku může být dětská strava skladována maximálně jeden měsíc. Nikdy neschovávejte jídlo, do kterého již byla ponořena použitá lžička – sliny mohou jídlo kontaminovat bakteriemi.

Potraviny nakupujte vždy čerstvé a u prověřených prodejců, vyzkoušet můžete i biopotraviny. Chcete-li trochu ušetřit, domluvte se s jednou nebo i více maminkami z okolí
a nakupovat můžete ve větším množství ve velkoobchodě nebo po internetu. Nejen, že tak získáte čerstvé potraviny za rozumnou cenu, ale můžete si s maminkami také vyměnit recepty na dětská jídla i spoustu jiných zkušeností.