dvě ženy, které se vyhýbají akné na zádech

Jak předejít tvorbě pupínků na zádech a jak je ošetřovat

Podobně jako pupínky na obličeji mohou být i pupínky na zádech bolestivé a obtěžující. Provedeme vás prevencí i péčí o pokožka postiženou akné.

CO JSOU PUPÍNKY NA ZÁDECH?

I na zádech se tvoří akné. Může vypadat podobně jako pupínky vyskytující se na jiných částech těla, například na obličeji a typicky se tvoří ve shlucích. Ačkoli jsou tyto pupínky zcela přirozené, mohou vyvolávat nepříjemné pocity. Naštěstí existuje celá řada domácích postupů i dermatologických ošetření, které vám mohou pomoci.
 
Jelikož je kůže na zádech silnější než na jiných částech těla, je na vznik pupínků obzvlášť náchylná.


JAKÉ TYPY PUPÍNKŮ SE NA ZÁDECH MOHOU TVOŘIT?

Pupínky na zádech mohou vypadat různě, ale obvykle spadají do jedné z těchto čtyř kategorií:
 
 1. Černé tečky: Folikul ucpaný kožním mazem, jehož vnější část je otevřená a oxiduje s okolním vzduchem, takže se vytvoří černá zátka. 
 
 2. Bílé tečky: Podobné černým tečkám, ale zátka je uzavřená a není vystavena působení vzduchu, takže zůstává bílá.
 
 3. Cysty: Tvoří se hluboko pod povrchem pokožky a vypadají jako hnisem naplněné bouličky. Příčinou jejich vzniku jsou bakterie nahromaděné ve vlasovém folikulu.
 
 4. Červené pupínky: Mohou být citlivé na dotek a jsou důsledkem toho, že se vlasový folikul zanítil.


CO ZPŮSOBUJE TVORBU PUPÍNKŮ NA ZÁDECH?

Stejně jako na jiných částech těla se pupínky na zádech tvoří tím, že se póry ucpou nečistotami, potem a odumřelými kožními buňkami. Pokud máte navíc k tvorbě pupínků sklony, je pravděpodobné, že póry obecně produkují nadměrné množství kožního mazu, což může vést k jeho hromadění a ucpávání pórů právě i na zádech. Ke vzniku pupínků na zádech pak mohou přispívat i další skryté faktory:

1. Tření oblečení o kůži: Těsné oblečení nebo těžké batohy mohou podráždit pokožku, což může vést ke vzniku pupínků.
 
 2. Hormony: Nadměrná produkce kožního mazu může být způsobena hormonálními změnami. Právě proto je akné časté v období puberty, ale také během menstruace.
 
 3. Nedostatečná hygiena: Nečisté ložní povlečení a oblečení může způsobit nahromadění bakterií, které se pak mohou zachytit v pórech a způsobit zánět, jehož důsledkem jsou pupínky.
 
 4. Strava: Někteří lidé mohou zaznamenat výskyt akné na zádech, pokud ve stravě přijímají vyšší množství mléčných výrobků nebo sacharidů. Právě konzumace nadměrného množství sacharidů může zvýšit hladinu cukru a inzulinu v krvi, což následně může přispět ke vzniku pupínků.

 žena vyhnout zpět akné
 žena s pihami na zádech

 5. Rodinná anamnéza: Pokud se s akné potýkali oba vaši rodiče, je pravděpodobné, že se vyskytne i u vás. Jeden z rodičů může mít například dědičné onemocnění, které způsobuje hormonální nerovnováhu s tím přispívat k výskytu akné.
 
 6. Produkty pečující o pleť: Některé produkty pro péči o pleť ji mohou aktivně vysušovat, což může paradoxně zhoršit nadprodukci kožního mazu, a aktivovat výskyt pupínků.
 
 7. Stres a úzkost: Stres a úzkostné stavy mohou vyvolat produkci cytokinových proteinů. Tyto bílkoviny mohou způsobit zánět mazových žláz, jež následně začnou vytvářet nadměrné množství kožního mazu a v konečném důsledku přispívat ke vzniku pupínků.
 
 8. Komedogenní (ucpávající póry) čistící produkty: Produkty obsahující komedogenní složky mohou ucpávat póry. Mezi tyto výrobky patří například parfémované pleťové přípravky, laurylsulfát sodný (pěnidlo obsažené v některých mýdlech) a některé z olejů, jmenovitě například kokosový olej.


JAK MŮŽETE ZABRÁNIT PUPÍNKŮM NA ZÁDECH?

Není sice možné úplně zabránit vzniku akné na zádech, ale existuje celá řada opatření, díky kterým ho můžete minimalizovat. Podívejte se na našich devět tipů zaměřených na prevenci:

1. HYGIENA:

Udržujte pokožku co nejčistší tím, že se budete pravidelně sprchovat a používat jemné čisticí přípravky. Pokud je to možné, volte nekomedogenní čisticí přípravky, protože ty jsou speciálně určené pro pokožku náchylnou k tvorbě pupínků. Také se nezapomeňte umýt po cvičení, aby se vám v pórech nezachytil pot.

2. NOSTE VOLNÉ OBLEČENÍ:

Těsnější oblečení a syntetické tkaniny mohou zadržovat pot a bakterie, což může přispět ke tvorbě pupínků. Pokud je to možné, zvolte volné, prodyšné oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna.

3. ČASTO OBLEČENÍ PERTE:

Ve špinavém oblečení se mohou hromadit pot a nečistoty, které přispívají ke vzniku pupínků. Pravidelně oblečení perte, abyste zabránili tomuto hromadění. Také se ihned po cvičení převlékněte z propoceného tréninkového oblečení.

4. BUĎTE HYDRATOVANÍ:

Dehydratovaná nebo suchá pokožka je častou příčinou nadměrné produkce kožního mazu. Můžete to minimalizovat tím, že budete pít hodně vody, aby byla vaše pokožka hydratovaná.

5. NAUČTE SE ZVLÁDAT STRES:

Stres je častou příčinou vzniku pupínků. Meditace a cvičení jsou skvělými způsoby, jak uvolnit mysl, pokud na si ně uděláte čas. Stres může také pomoci minimalizovat 7–8 hodin spánku denně.

6. NEDOTÝKEJTE SE SVÝCH ZAD:

Na pokožku se mohou přenést nečistoty a bakterie, které mohou způsobit infekci nebo akné na zádech jinak zhoršit.

7. EXFOLIACE:

Jemná exfoliace (odstranění odumřelých kožních buněk neboli pleťový peeling) odumřelých kožních buněk na zádech může pomoci, ale určitě se vyhněte drsným peelingům, které mohou pokožku podráždit a výskyt pupínků ještě zhoršit.

8. NENOSTE TĚŽKÉ BATOHY:

Někdy to může být nemožné nebo nepraktické, ale když se vám podaří odlehčit batoh nebo zvolíte tašku přes rameno, zmírníte tím tlak na záda.

9. JEZTE ZDRAVOU A VYVÁŽENOU STRAVU:

Strava bohatá na živiny a plná ovoce a zeleniny vám může pomoci udržet pokožka zdravou a čistou. Vyhýbejte se nadměrné konzumaci nezdravých potravin a sladkých jídel. Pokud si všimnete, že se vaše příznaky objevují nebo zhoršují poté, co sníte nadměrné množství mléčných výrobků nebo zpracovaných obilovin, zvažte, že si budete příjem potravin zapisovat a tyto skupiny vyřadíte z jídelníčku.


JAK SE MŮŽETE ZBAVIT PUPÍNKŮ NA ZÁDECH?

1. Udržujte pokožku čistou: vyčištěná pokožka nejen prevence vzniku pupínků na zádech, ale také dobrý způsob, jak se s nimi vypořádat. Dbejte však na to, abyste intenzivní péčí svou pleť nezbavili vrchní vrstvy pokožky více, než je žádoucí. 
 
 2. Pravidelně perte ložní prádlo a ručníky: Zabráníte tak hromadění bakterií.
 
 3. Pleť neškrábejte a nevymačkávejte si pupínky: Nejenže tím zhoršíte výskyt pupínků, ale navíc můžete pupínek infikovat bakteriemi, které budou mít za následky jizvičky na pleti.
 
 4. Volte lehký, matující opalovací krém: Hutnější opalovací krémy na tělo mohou dále ucpávat póry, používáním lehčího opalovacího krému můžete toto riziko minimalizovat.

žena sedící na slunci
dvě ženy užívající si slunce

 5. Použití přípravku na lokální ošetření: Pokud ošetřujete malé množství pupínků, můžete použít přípravek na lokální ošetření, který obsahuje benzoylperoxid nebo kyselinu salicylovou. Ty mohou pomoci zmírnit zánět a udržet póry čisté.
 
 6. Lokální léčba: V závislosti na množství pupínků je cestou i použití volně prodejných přípravků pro lokální léčbu. Ty obvykle obsahují výše uvedené složky spolu s AHA kyselinami, které mohou být účinné při léčbě příznaků akné na zádech.
 
 7. Perorální léčba: Perorální léčba může být ekonomicky výhodnější, pokud je akné zasažena větší plocha kůže. Zvažujete-li tuto možnost, je nejlepší se poradit s dermatologem, aby na základě symptomů předepsal nejvhodnější léčbu.
 
 8. Poraďte se s dermatologem: Pokud u vás pupínky přetrvávají a máte obavy ze zjizvení kůže, navštivte dermatologa, který bude schopen posoudit, zda netrpíte nějakým onemocnením a může případně nasadit léčbu.


MAJÍ MUŽI ČASTĚJI PUPÍNKY NA ZÁDECH?

Akné na zádech postihuje muže i ženy, ale muži jsou k výskytu náchylnější. Jednou z hlavních příčin je vyšší hladina testosteronu, tedy hormonu, který mimo jiné může vést ke zvýšené produkci kožního mazu, jenž následně ucpává póry.

JSOU PUPÍNKY NA ZÁDECH PŘÍZNAKEM NĚČEHO JINÉHO?

Pupínky na zádech obvykle nejsou příznakem jiného, skrytého onemocnění. V některých případech však mohou být známkou hormonální nerovnováhy nebo jiného zdravotního problému. Mohou se například objevit u žen s diagnózou syndromu polycystických vaječníků, což je hormonální porucha, která může způsobovat akné.

Dalším spouštěčem mohou být také léky, často léky používané k léčbě deprese. Pokud si po nasazení nového léku začnete všímat pupínků, je nejlepší situaci sledovat, a v případě přetrvávání problémů se poradit s lékařem.


JSOU PUPÍNKY NA ZÁDECH VŽDY AKNÉ?

Pupínky na zádech nejsou nutně příznakem akné. Mohou se objevit v důsledku jiných, běžných kožních problémů a onemocnění, jakými mohou být:
 
 1. Kožní reakce na teplo: Ta se objevuje, když pot uvízne v potních kanálcích, což způsobí vznik malých pupínků nebo červených hrbolků. Tato vyrážka nicméně obvykle zmizí, jakmile má pokožka možnost ochlazení.
 
 2. Alergické reakce: Potravinové intolerance mohou způsobit vyrážku ve formě pupínků. Mezi další potravinové faktory může patřit nadbytek cukru, soli, konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem a jídla typu fast food.
 
 3. Folikulitida: Zánět vlasových folikulů, jehož výsledkem mohou být shluky malých červených hrbolků, které se tvoří kolem vlasového folikulu.

žena s šedými vlasy s úsměvem

JAK SE LIŠÍ PUPÍNKY NA ZÁDECH OD PUPÍNKŮ NA OBLIČEJI?

I když mohou pupínky na zádech vypadat podobně jako ty na obličeji, existují mezi nimi tři zásadní rozdíly:
 
 1. Velikost: Póry pokožky na zádech jsou větší než na obličeji, takže se mohou snáze ucpat přebytečným kožním mazem, odumřelými kožními buňkami a bakteriemi.
 
 2. Závažnost: Pupínky na zádech mohou být bolestivější než pupínky na jiných místech, protože kůže na zádech je mnohem silnější. To znamená, že se pupínky mohou tvořit hlouběji pod povrchem.
 
 3. Způsoby ošetření a léčby: Kůže na zádech může být kvůli své tloušťce méně citlivá na lokální léčbu akné. Příkladem je benzoylperoxid, který může pomoci regulovat bakterie, jež přispívají ke vzniku některých forem pupínků. Navíc může být používání lokální léčby vzhledem k velké ploše zad nákladné, takže volba perorální léčby se může zdát vhodnější volbou.

I když nejsou určené k ošetření pupínků na zádech, nabízí NIVEA řadu přípravků speciálně vyvinutých k ošetření příznaků akné na obličeji. Účinné složení řady NIVEA Derma Skin Clear s kyselinou salicylovou a niacinamidem hloubkově čistí póry, podporuje přirozený proces obnovy pleti, redukuje pupínky a předchází tvorbě nových.