„Vždyť si ten koláč zasloužím, teď jsem hodinu cvičila.“ Mýtus, že na stravě nezáleží, pokud cvičíte, je bohužel silně zakořeněný. Přitom je to holý nesmysl. Všechno je o kaloriích. Obecně platí, že váš kalorický výdej by měl lehce převyšovat příjem.
Ideální kalorický příjem si můžete vypočítat podle svého BMR (bazální metabolismus): 655 + (9,6 * VÁHA v kg) + (1,8 * VÝŠKA v cm) – (4,7 * VĚK v letech). Výsledek vyjde v kaloriích. Výsledné číslo je potřeba ještě vynásobit takzvaným faktorem aktivity. Ten se pohybuje od 1,2 do 2,2. Číslo, kterým vynásobíte BMR si zvolte podle toho, jak náročná je vaše fyzická aktivita. Pokud zahrnuje jen chůzi během dne, zvolte 1,2, pokud máte dvoufázové tréninky, vynásobte BMR číslem 2,2. Vyjde vám počet kalorií, které byste měli sníst během jednoho dne.
Jistý přehled o tom, zda máte či nemáte ideální váhu si můžete vypočítat také díky BMI kalkulačce. Stačí jen znát svou výšku a současnou váhu.
Když hodinou Tabaty spálíte 450 kalorií, ale poté si dáte hamburger, který má v průměru 750 kalorií, účinek cvičení se jaksi vytrácí.
Ale upřímně, kdo z nás si dokáže představit život bez hamburgeru nebo třeba nanuku na koupališti? Ideální poměr zdravé a méně zdravé stravy je 80/20. Pokud se tohoto pravidla budete držet a zároveň si pohlídáte, aby váš kalorický příjem nepřevyšoval výdej, vysněná postava na sebe nenechá dlouho čekat.