černé tečky

Přirozeně krásná bez černých teček


JAK SI PORADIT S ČERNÝMI TEČKAMI?

Jak si poradit s problematickou pletí? I když malé tečky v oblasti nosu, čela a brady nebolí, nejsou hezké na pohled a způsobují nepříjemné starosti. V našem článku se můžete dozvědět o původu černých teček i to, jak jim předcházet. Navíc pro vás máme několik užitečných tipů na jejich odstranění.

Co byste měli vědět o černých tečkách

Jak vznikají černé tečky

Černé tečky, označované též jako komedony, vznikají, když se maz ze žláz hromadí v pórech pod povrchem pleti a ucpává je. K tomu může dojít, pokud vaše pleť produkuje velké množství nadbytečného mazu.
Nadprodukce mazu může být podpořena některými hormony (androgeny), které se vytvářejí a vylučují především během puberty. Pokud je mazu příliš, dochází k ucpání žlázového kanálku a na jeho konci se vytvoří zátka, která brání přirozenému odtékání mazu.

Zůstane-li maz pod povrchem pleti, bývá tento komedon díky své světlé barvě označován jako "bílý komedon".  Pokud se maz i nadále hromadí, vytváří pod povrchem stále vyšší tlak. Jeho působením je zátka vytlačena z vlasového kanálku a proniká na povrch. V tomto případě se používají termíny "otevřený černý komedon" nebo "černá tečka".

JAK SE ZBAVIT UCPANÝCH PÓRŮ

Ucpané póry jsou důsledkem nedostatečného nebo špatného čištění pleti. Nemusíte tedy celý zbytek svého života zoufat, že vám byla nadělena mastná pleť, stačí trochu pozměnit svou pečující rutinu. Základem je důkladné vyčištění pleti na konci dne. NIVEA Expertní čisticí pleťový gel s MicellAIR komplexem odstraní z pleti nečistoty a zanechá ji hebkou a hydratovanou. Pleťový gel obsahuje drobné peelingové částečky, které pleť zbaví šupinek staré kůže, takže se jí bude lépe dýchat. A o dalšího může vaší pleti pomoci od ucpaných pórů?

  • Používejte pouze produkty pro aknózní pleť
  • Nesahejte na obličej neumytýma rukama
  • Snažte se nemačkat pupínky
  • Dostatečně pleť hydratujte

Příčiny vzniku černých pupínků a akné

  1. hormonální změny
  2. stres
  3. nezdravý životní styl
  4. genetické dispozice

Hormonální změny mohou vést k tvorbě akné

Pleť, která má sklony k akné, má postupně mnohem tvrdší povrch než normální pleť. Akné pak způsobuje další zúžení vyústění mazových žláz. Výsledek: U aknózní pleti se objevují černé tečky, zanícené pupínky a také nepříjemné jizvy. Vymačkávání "uzavřených bílých uhříků" (komedonů) může však vést k prasknutí vlasového kanálku a uvolnění hnisu, který může zanítit okolní tkáň. Proto důrazně varujeme před vymačkáváním nebo škrábáním bílých pupínků!
cerne tecky

Od černých teček k pupínkům

V případě "otevřených komedonů" dochází k neustálému vylučování směsi rohovitých buněk a mazu - černá tečka by tedy brzy měla sama zmizet. "Uzavřené bílé komedony", které se samy neotevřou, představují nejzávažnější problém. Kousek po kousku nahrazují mazovou zátku bakterie, které černé tečky dále zhoršují. Dochází k zanícení okolní pleti a ve vlasovém kanálku se tvoří hnis. Výsledek: Vzniká červený pupínek.


Tipy na péči o mastnou pleť

Není nutné trápit se problematickou pletí. S péčí, která odpovídá typu pleti, se můžete černých teček zbavit a předejít jejich vzniku.
cerne-tecky

Černé tečky

9 TIPŮ JAK SE ZBAVIT ČERNÝCH TEČEK

  1. Čištění obličeje by mělo být součástí vaší každodenní péče. Nikdy se nezapomeňte odlíčit a použít čisticí výrobek, který je vhodný pro váš typ pleti.
  2. Pleťové masky vám pomohou zbavit se černých teček. S jejich pomocí zbavíte pleť přebytečných olejů, ale také mastnoty a zrohovatělých odumřelých kožních buněk. 
  3. Používejte čisticí pleťové náplasti. Tyto lepicí pásky se používají na příslušné oblasti pleti, kde uvolňují mazové zátky a odstraňují černé tečky. NIVEA nabízí Osvěžující čisticí pleťové náplasti s ovocnou kyselinou a citrónovou vůní. Můžete je snadno nalepit v tzv. T-zóně (čelo, nos, brada) a tímto způsobem odstranit nepříjemné černé tečky. 
  4. Objednejte se na kosmetiku. Po několika dnech bude překvapeni, jak se vzhled vaší pleti zlepšuje!  
  5. Používejte masti s vysokým obsahem oxidu zinečnatého. Oxid zinečnatý aktivuje vlastní obranné mechanismy a hojivé procesy pleti. Můžete jej sehnat v lékárně. 
  6. Přípravky s účinnou látkou benzoylperoxid (BPO). Masti a gely, které obsahují BPO působí proti poruchám keratinizace mazových žláz. Vzhledem k tomu, že tyto přípravky bývají pouze na předpis, doporučujeme se poradit s dermatologem nebo praktickým lékařem.  
  7. Nedotýkejte se obličeje. Ruce se jen hemží bacily a bakteriemi. Pokud se neustále dotýkáte vašeho obličeje, zvyšujete riziko infekce.  
  8. Používejte antibakteriální korekční tyčinky. 
  9. Změňte váš životní styl a stravu. Vzhled vaší pleti může ovlivnit také nezdravá strava s málo vitamíny a stopovými prvky, stejně jako škodlivé návyky - kouření a stres. Dbejte na to, abyste se stravovali zdravě a pili dostatek tekutin. Vyhýbejte se konzumaci toxických látek, především alkoholu.

Registrujte se do NIVEA KLUBU a buďte u všeho důležitého jako první

Pro členy NIVEA klubu toho máme mnohem více a chceme si je hýčkat

Co pro vás máme nachystané?

  • Klubové soutěže o balíčky hýčkající kosmetiky a dárky NIVEA.
  • Testování nejnovějších produktů NIVEA.
  • Soutěže o balíčky plné vzorečků.
  • A mnoho dalšího...