Žena se svěděním kůže

Co pomáhá proti svědění kůže

Zjistěte, co způsobuje svědění kůže, a objevte nejlepší způsoby jejího ošetření

Zmírnění svědění kůže: Příčiny, léčba a tipy

Svědění kůže může být nepříjemné a otravné, nicméně pokud na něj trpíte, jistě vás potěší, že obvykle není známkou ničeho vážného. 
 
Co tedy způsobuje svědění kůže? Existuje mnoho důvodů, proč se s ním můžete potýkat. Nejlepší způsob, jak odhalit příčiny, je rozdělit si je do kategorií. To můžeme udělat na základě oblasti, která svědí, nebo podle toho, zda se objevují další příznaky, např. zda je svědění kůže doprovázené vyrážkou, nebo ne.

Svědí vás pokožka na obličeji, kůže na těle, nebo úplně všechno?

Tělo

 Mezi nejčastější příčiny svědění patří suchá kůže, sezónní alergie nebo kontakt pokožky s něčím dráždivým. Další příčiny svědění na těle mohou souviset s kousnutím hmyzem, jako jsou komáři, případně pavoukem nebo jiným drobným živočichem, jejichž kousnutí jsou tak malá, že je běžně nevidíte, ale pociťujete svědění. Takováto kousnutí hmyzem obvykle nejsou ničím, čeho byste se měli obávat, pokud však svědění přetrvává, doporučujeme navštívit lékaře kvůli dalšímu vyšetření.

Obličej

Svědění kůže na obličeji je nejčastější v zimě, což je způsobeno chladným a suchým vzduchem, který může vysušovat a dráždit pokožku na obličeji. Sezónní alergie nebo alergie na okolní prostředí mohou způsobit svědění kůže na celém těle, na obličeji obzvlášť. Dalšími příčinami svědění pokožky na obličeji jsou alergie na potraviny/léky a také růžovka (rosacea), což je kožní onemocnění, které způsobuje svědění a brnění na tvářích.

Po celém těle

Toto svědění bývá spojeno s kožními problémy, jako jsou ekzém, xeróza (suchá kůže), svrab nebo popáleniny. Ve většině případů je důležité poznamenat, že se nejedná o nic, čeho bychom se měli obávat, nicméně pokud je svědění dlouhodobé, možná by stálo za to se nechat vyšetřit. Svědění celého těla totiž může souviset se skrytými onemocněními, jako jsou onemocnění jater či ledvin, cukrovka, problémy se štítnou žlázou, anémie (chudokrevnost) a lymfomy.


Svědění kůže bez vyrážky

Nejčastější příčinou svědění kůže bez vyrážky je opět suchá kůže. Ta je obvykle důsledkem vlivů okolního prostředí, např. pokud jste byli příliš dlouho na slunci, na chladném zimním vzduchu, v suchém prostředí, nebo jste paradoxně nadměrně vystavovali kůži vodě. Suchost pokožky se také běžně zhoršuje s přibývajícím věkem, protože naše kůže časem ztrácí část své přirozené mastnoty.
Skupina žen s úsměvem

Svědění kůže v noci?

Odborný termín pro noční svědění kůže je noční pruritus a může být tak nepříjemné, že kvůli němu můžete prožívat bezesné noci. Příčiny nočního svědění kůže lze rozdělit na: 
 
 – Přirozené příčiny
 
 – Zdravotní příčiny
Přirozené příčiny nočního svědění kůže obvykle souvisejí s cirkadiánním rytmem; jedná se o 24hodinový vnitřní cyklus, kterým tělo prochází v reakci na své okolí. To může vést ke svědění kůže v noci, protože večer se zvyšuje průtok krve i tělesná teplota a toto zvýšení teploty kůže může způsobit svědění. Vaše tělo také v důsledku cirkadiánního rytmu uvolňuje během celého dne určité látky, které se rovněž liší podle denní doby. V noci vaše tělo uvolňuje více cytokinů, které mohou zvyšovat zanícení, a také se snižuje produkce hormonů, jako jsou kortikosteroidy, které zánětlivost snižují. 
 
Ke svědění kůže v noci může vést také několik zdravotních stavů. Je však důležité, abyste nezapomněli navštívit svého praktického lékaře dříve, než se rozhodnete, že máte zdravotní problém a pokusili se ho léčit. Mezi tyto zdravotní stavy patří: kožní onemocnění (např. ekzém), parazité (svrab, vši nebo štěnice), onemocnění ledvin nebo jater, anémie, problémy se štítnou žlázou, leukémie či lymfom, nebo dokonce nervové poruchy. 
 
Popravdě může být jednou z mnoha příčin svědění kůže vaše vlastní mysl. Pocit svědění kůže může v noci zesílit, což je způsobeno tím, že během dne se více zaměstnáváte, takže jste od pocitu svědění více rozptýleni, zatímco v noci se vaše mysl může na svědění fixovat, takže se vám zdá horší, než je.
Žena použití tělové mléko

Péče o svědivou kůži

Existují různé způsoby ošetření svědivé kůže, z nichž většinu můžete provádět doma. Jako okamžitou pomoc při svědění kůže doporučujeme přiložit na dané místo chladivý, vlhký obklad. Ručník namočený ve studené vodě, přiložený po dobu 5 až 10 minut, může být velmi účinným prostředkem proti svědění pokožky kdekoli na těle.
 Dvě dívky s úsměvem
Co se týče dalších metod, jak zklidnit svědivou pokožku (zejména pokud je svědění způsobené suchostí), musíte ji v první řadě hydratovat. Doporučujeme používat dlouhodobě působící hydratační krém nebo tělové mléko, které nabízí intenzivní péči. Konkrétně doporučujeme NIVEA Výživné tělové mléko Body Milk.
 
 
Pokud je vaše pokožka svědivá a suchá v důsledku nadměrného vystavení slunci, doporučujeme použít hydratační krém po opalování s aloe vera, například naše Hydratační mléko po opalování. To poskytne okamžitou úlevu a hydratuje pokožku po dobu až 48 hodin.
 
  
Pokud máte citlivou pokožku, doporučujeme používat hydratační krém nebo denní krém bez parfemace, jako je náš Výživný denní krém pro suchou a citlivou pleť 24H Moisture, který kromě hydratace pokožky poskytuje také ochranný faktor SPF 15 a podporuje přirozenou odolnost pokožky proti podráždění.

Jak zabránit svědění kůže

Abyste zabránili svědění kůže, můžete přijmout určitá opatření. Ta se týkají výrobků, které používáte, prostředí, jemuž vystavujete svou kůži, a dokonce i oblečení, které nosíte. 
 
Co se týče prostředí, kterému vystavujete svou pokožku, měli byste se vyhnout extrémním změnám teplot. Optimální podmínkou k tomu, aby vás pokožka nesvědila, je dále prostředí s neutrální vlhkostí – ani suché, ani vlhké. Pokud máte sklon k suché pokožce a ekzémům, doporučuje se v zimě používat zvlhčovač vzduchu.
  
Oblečení, které nosíte, může pomoci zastavit svědění. Doporučujeme nosit volné, bavlněné oblečení a také se vyhýbat látkám, jako jsou vlna a syntetické materiály. Ty mohou pokožku dále dráždit, což může vést k intenzivnímu svědění, zejména u osob s citlivou pokožkou.

Závěrem

Výše uvedené informace můžeme shrnout tak, že svědění kůže je něco, co by vás nemělo příliš znepokojovat, protože ve většině případů je příčina spíše rutinní a nepředstavuje žádné skutečné riziko. Pokud zjistíte, že svědění přetrvává delší dobu, je nejlepší osobně navštívit lékaře, který vás důkladněji vyšetří.

Pokud se chcete vyhnout budoucím problémům se svěděním kůže, měli byste hlídat, jakým vlivům svou kůži vystavujete, a také přípravky, které na ni používáte. Jak jsme již zmínili, nejčastější příčinou svědění kůže je suchá pokožka. Abyste se jí vyhnuli, prozkoumejte naši nabídku tělových mlék a vyberte si to pravé pro sebe.

Žena Použití Tělové Mléko