NIVEA_BAU_header_Mastna_-problematicka_plet_3080x806px

JAK NA MASTNOU A PROBLEMATICKOU PLEŤ


S VHODNOU PÉČÍ O MASTNOU PLEŤ NEDÁTE PUPÍNKŮM ŽÁDNOU ŠANCI.

Speciální kožní maz má pozitivní vliv na vzhled pleti, protože ji udržuje jemnou, posiluje kožní bariéru a chrání pleť před vysycháním. Někteří lidé trpí nadprodukcí mazových žláz. Pro tuto pleť je typický výrazný lesk a nedokonalosti. Zjistěte, jak pečovat o mastnou pleť a bojovat proti pupínkům.

JAK POZNÁTE MASTNOU PLEŤ

ZVÝŠENÝ LESK PLETI V NĚKTERÝCH OBLASTECH

Podle množství hydratace a mazu v pleti lze rozlišovat mezi výrobky pro normální, smíšenou, mastnou a suchou pleť. Podle vzhledu vaší pleti můžete rozpoznat, zda trpíte na mastnou pleť či nikoliv:

  • Mastná pleť má sklony k nadměrné produkci mazu, která může mít velmi odlišné příčiny.
  • Přebytek kožního mazu se projevuje vysokou úrovní lesku, neboť povrch pleti je mastný. Tato nadprodukce mazu je odborně označována jako „seborea“.
  • Mastná pleť má také rozšířené póry.
  • Výhodou mastné pleti je, že je méně náchylná k tvorbě vrásek, protože maz má pozitivní vliv na úroveň hydratace pleti.
NIVEA_BAU_Mastna_ problematicka_plet_img2_820x615px

ZVÝŠENÁ TVORBA PUPÍNKŮ V T - ZÓNĚ

Lidé s mastnou pletí jsou často náchylnější k tvorbě černých teček a pupínků. Především během puberty může docházet k hormonálním výkyvům, které zejména mastné pleti k problémům, neboť některé hormony stimulují produkci kožních lipidů. Výsledek: V T-zóně obličeje (čelo, nos a brada), stejně jako na krku a na ramenou, se může objevit větší množství pupínků.

 

Nedokonalosti pleti mohou být způsobeny také stresem, dalšími hormony a nezdravým životním stylem. Vzhledem k nadprodukci mazu se póry snadno ucpávají, což má za následek blokaci vývodů mazových žláz. Výsledek: Póry se výrazně zvětšují a mohou se tvořit černé tečky a pupínky.

AKNÉ: KDYŽ SE PUPÍNKY VYMKNOU Z RUKOU

Zejména během puberty trpí mnoho dospívajících akné. Akné však může někdy přetrvávat i do dospělosti. V obou případech byste rozhodně měli navštívit lékaře. Příčiny a specifické formy akné jsou různé, ale lidé s mastnou pletí mají pro akné predispozice. To proto, že zvýšená tvorba mazu vede k ucpávání pórů a tvorbě značného množství pupínků.

Vzhledem k nadměrnému množství mazu a změně fyziologického pH pleti je ochranná funkce pleti narušena a přirozená kožní flóra, tvořená řadou bakterií, je pak nevyvážená. Tento faktor může rychle vést ke vzniku akné. V obličeji, na zádech a ramenou se vytvářejí pupínky a černé tečky, případně bolestivá zanícená ložiska. Mnohé výzkumy potvrdily, že zejména hormonální výkyvy jsou hlavním důvodem výskytu černých teček a pupínků.


Nezávažnější formou mastné pleti je seboroický ekzém. Při něm se na pleti množí kvasinky a „živí se“ mazem. Velmi se jim daří v kyselém prostředí. Tyto kožní kvasinky způsobují záněty, které mohou silně svědit a pálit. Zde bychom chtěli ještě jednou zdůraznit, že pokud na své pleti pozorujete tyto projevy, tak byste v každém případě měli navštívit dermatologa.

07_MMC_NIVEA_NFC_Content

CO JE DOBRÉ VĚDĚT O MASTNÉ PLETI

JAK FUNGUJÍ MAZOVÉ ŽLÁZY

Na jedné straně je naše pleť pokryta tekutinou z potních žláz a na straně druhé je pokryta také mazem a tukem z rohové vrstvy. Mazové žlázy jsou umístěny v dermis a jsou přímo spojeny s kanálky chloupků. Tvorba mazu závisí na části těla, velikosti žláz, hormonálních vlivech, věku a dědičných dispozicích. Zejména obličej, vlasová pokožka, ramena, hrudník a záda patří mezi oblasti výskytu seborei; to znamená, že se zde vytváří více mazu než v jiných partiích. To vysvětluje, proč trpí jedinci postižení akné pupínky a černými tečkami právě na těchto místech. Za zvýšenou produkci mazových žláz mohou také některé hormony (androgeny).

SPRÁVNÁ PÉČE PRO MASTNOU PLEŤ

Je důležité udržovat mastnou pleť v čistotě, zejména v T-zóně (obličej) - měli byste tedy předcházet tvorbě pupínků a dalšímu ucpávání pórů. Pak bude tvorba kožního mazu opět vyvážená. Jak správně čistit pleť obličeje se můžete dozvědět v našem článku s názvem „Dokonalé čištění pleti obličeje ve třech krocích“

MAZ MÁ DŮLEŽITÉ FUNKCE

Jak již bylo řečeno, maz udržuje pleť jemnou a hladkou. Kromě toho poskytuje kožní maz ochranu před vnějšími faktory. Proto bývá suchá pleť s nedostatečným množstvím mazu velmi často křehká a náchylná k praskání. Přirozená kyselá vrstva pleti, která chrání před bakteriemi a mikroorganismy, ztrácí v případě nadprodukce svoji rovnováhu. Pak mohou bakterie pronikat do pórů a způsobovat kožní záněty. Pupínky jsou také viditelnější.

MEZI NEJZÁSADNĚJŠÍ RADY OVŠEM PATŘÍ:

  • Udržujte přirozenou tvorbu mazu pod kontrolou.
  • Nepoužívejte mýdla, neboť ta pleť obličeje a pokožku těla zbytečně vysušují a napomáhají ještě vyšší tvorbě mazu.
  • Používejte čisticí přípravky speciálně určené pro mastnou pleť.

ČISTÁ PLEŤ V NĚKOLIKA KROCÍCH

1. ZPOMALTE TVORBU KOŽNÍHO MAZU

Prvním krokem k čisté pleti je vyhýbat se horku, odírání a nešetrným čisticím postupům. Mastná pleť reaguje velmi citlivě na podráždění - proto je důležité mu zamezit. Dále byste se měli vyhýbat stresu, protože i psychický stres může přispívat k  mastné pleti!
 

2. UDRŽUJTE PÓRY PRŮCHODNÉ

Řada péče NIVEA pro problematickou pleť byla speciálně vyvinuta, aby účinně bránila tvorbě pupínků a černých teček v obličeji. Její antibakteriální složení s výtažkem z kúry magnolie čistí vaši pleť jemně a velmi důkladně. Řada nabízí účinný mycí gel, micelární čisticí pleťové ubrousky 3 v 1 a zkrášlující denní bb krém. Čisticí výrobky používejte jak ráno, tak večer, ale vzhledem k tomu, že mastná pleť je citlivá, neměli byste ji čistit až příliš často.

NIVEA_BAU_Mastna_ problematicka_plet_img1_820x615px

3. TONIZACE PLETI

Po každém čištění pleti naneste čisticí pleťovou vodu na odličovací tampon a pleť tonizujte. Tímto způsobem zklidníte podrážděné oblasti a pleť připravíte na další péči. Pleťové vody s určitým obsahem alkoholu působí jako dezinfekce, a proto jsou pro mastnou pleť velmi vhodné. Také byste neměli zapomínat na antibakteriální a zklidňující složky.
04_MMC_NIVEA_NFC_Content

4. POSKYTNĚTE PLETI SPRÁVNOU PÉČI

Po vyčištění a tonizaci potřebuje pleť obličeje jemný a hydratační pečující krém. Vyhněte se mastným krémům, které jsou velmi intenzivní. Kromě toho by vaše denní a noční krémy měly obsahovat složky, které zpomalují tvorbu mazu a snižují lesk obličeje. Další tip: Mastná pleť v obličeji vyžaduje výrobky, které jsou "nekomedogenní", což znamená, že neobsahují žádné látky, které by ucpávaly póry. Třeba kakaové máslo by bylo příkladem komedogenní látky.

 

5. ODSAJTE PŘEBYTEČNÝ MAZ

Zmatňující pudry a nemastný make-up mohou vstřebávat přebytečný kožní maz v obličeji. Pokud si všimnete, že se vaše pleť nadměrně leskne, můžete použít papírový ubrousek pro odsání přebytečného mazu.

DALŠÍ TIPY PROTI PUPÍNKŮM A MASTNÉ PLETI

NIVEA_BAU_Mastna_ problematicka_plet_img3_820x615px

PARNÍ LÁZNĚ PROTI PUPÍNKŮM

Dopřejte si pravidelné parní lázně s výtažkem z heřmánku nebo šalvěje, které otevírají póry v obličeji a optimálně připraví pleť na čištění.

 


OŠETŘETE PLEŤ PEELINGEM

2 - 3krát za týden můžete pleť zbavit odumřelých kožních buněk a nečistot pomocí peelingu, který je velmi jemný a mastnou pleť nedráždí. Kousek po kousku uvidíte, že se vzhled vaší pleti zlepší. Po peelingu byste měli použít čisticí pleťovou vodu pro tonizaci a dočištění ucpaných pórů. Dále doporučujeme pravidelně docházet ke kosmetičce.

PLEŤOVÉ MASKY PŘINÁŠEJÍ ÚLEVU

1 - 2krát týdně můžete použít také čisticí pleťovou masku. Jednoduše si sami vytvořte směs z léčivého jílu a vody, která na sebe naváže přebytečný kožní maz. Léčivý jíl můžete zakoupit v obchodě se zdravou výživou nebo v drogerii. Nechte masku působit půl hodiny a její zklidňující složky zmírní záněty.

Pro zlepšení pleti doporučujeme také NIVEA Rozjasňující rýžový peeling pro suchou až citlivou pleť. Odstraní drobné odumřelé kožní buňky v obličeji, zmírní lesk pleti a pomůže jí obnovit její přirozenou rovnováhu.

PÉČE MUSÍ BÝT HYDRATAČNÍ

Při péči o pleť používejte výrobky, které jsou méně bohaté na složky, ale mají silný hydratační účinek. Dále by měly obsahovat také antibakteriální a zklidňující složky. Velmi vhodné jsou především lehké emulze a gely, aby byla mastná pleť chráněna před chladem, horkem a dalšími vlivy vnějšího prostředí.

 

 

DOMÁCÍ LÉK PROTI AKNÉ A MASTNÉ PLETI

Proti pupínkům můžete používat také domácí prostředky, jako je květ měsíčku, který obsahuje protizánětlivé látky. Můžete si z něj připravit čaj a vývar pak naneste na obklad, který na chvíli přiložte na pleť.

S těmito tipy a triky bude mastná pleť v obličeji i na těle minulostí! Rozhodujete o tom vy sami - my vám poskytneme poradenství a s potěšením vás budeme doprovázet na vaší cestě.

05_MMC_NIVEA_NFC_Content
ADP016_PRODUCTSTAGE_2800x1400