žena s dlouhými zrzavými vlasy

Starecké skvrny: Co jsou stařecké skvrny, proč se tvoří a jak se jich zbavit

Nejdůležitější tipy ohledně péče o stařecké skvrny. Naučte se je redukovat.

Stařecké skvrny na pokožce

Máte hnědé skvrny na rukou nebo malé, tmavé změny zabarvení na pleti obličeje? Nemějte obavy, tyto takzvané stařecké skvrny jsou přirozené a neškodné reakce pokožky. Chcete-li je však minimalizovat, je tento článek určený právě vám. Zjistěte, co jsou stařecké skvrny a jaké jsou jejich příčiny. Nabídneme také užitečné rady, jak jim účinně předcházet a redukovat existující skvrny.

Co jsou to stařecké skvrny na tváři, rukou a těle?

Stařecké skvrny jsou světle hnědé až černé změny v zabarvení kůže. „Stařecké“ se jim říká proto, že jejich počet a intenzita narůstají v průběhu let. Technicky vzato jde o pigmentové skvrny, které vznikají v průběhu stárnutí pokožky a v důsledku jejího dlouholetého vystavování slunečnímu záření.
 
žena držící krém na obličej Nivea Cellular Luminous630
  1. Stařecké skvrny na obličeji:
    Stařecké skvrny na pleti obličeje jsou velmi časté, protože se jedná o část těla, která je často vystavována slunečnímu záření. Právě to je přitom hlavním spouštěčem tvorby stařeckých skvrn. Tato tmavší místa na pleti se obvykle objevují například na tvářích, na čele a na nose.

  2. Stařecké skvrny na rukou:
    Stařecké skvrny se obvykle objevují na hřbetu rukou a podobně jako stařecké skvrny na obličeji mohou růst a postupně splývat.

    Stařecké skvrny na rukou mohou být ploché a mít nahnědlou barvu, takže mohou vypadat jako hnědé skvrny. Někdy se stařecké skvrny na rukou mohou projevovat jako vyvýšené výrůstky známé jako seboreická keratóza.

  3. Stařecké skvrny na těle:
    Stařecké skvrny se mohou objevit i na jiných částech těla, nejčastěji na pažích, ramenou a nohou. Jsou nejčastější příčinou změn v zabarvení pokožky. Stejně jako u skvrn na obličeji vznikají tyto pigmentace v důsledku vystavování slunečnímu záření, hormonálních změn, těhotenství nebo některých typů léků. Ať už se jedná o obličej, ruce, nebo tělo, stařecké skvrny se obvykle objevují po 40. roce života a jsou přirozeným projevem stárnutí. Vaše pleť toho koneckonců za ta léta přece jen hodně vydržela. Mohou postihnout lidi všech typů pleti, ale častěji se vyskytují u dospělých se světlou pletí.

Různé druhy stařeckých skvrn

žena drží Nivea Luminous630 Spot Control
  1. Senilní lentigo:
    Tyto stařecké skvrny jsou výsledkem přirozeného procesu stárnutí, nejsou způsobené jen vystavováním pokožky slunci. Ve srovnání se skvrnami způsobenými sluncem bývají menší a početnější. Senilní lentigo se může objevit na částech těla, které jsou méně často vystavené slunci, jako jsou hrudník, břicho či záda.

  2. Solární lentigo:
    Jedná se o nejčastější typ stařeckých skvrn. Vypadají jako ploché, oválné nebo nepravidelně tvarované skvrny s různými odstíny hnědé nebo černé barvy, a vznikají v důsledku dlouhodobého vystavování pokožky slunečnímu UV záření. Tyto skvrny se obvykle vyskytují na těch místech na pokožce, na které přímo svítívá slunce – např. na obličeji, rukou, ramenou, pažích a horní části zad. Je důležité poznamenat, že stařecké skvrny jsou obecně neškodné a nejsou důvodem k obavám ohledně zdravotního stavu. Je nicméně nezbytné, abyste sledovali jakékoli změny ve vzhledu skvrn na pokožce. Pokud byste si nebyli jisti jejich povahou nebo pokud by vykazovaly známky nepravidelnosti, obraťte se na kožního lékaře.
4 příčiny vzniku stařeckých skvrn

Co způsobuje vznik stařeckých skvrn?

Vznik stařeckých skvrn způsobuje především dlouhodobé vystavování pokožky škodlivému slunečnímu ultrafialovému (UV) záření. Podívejte se na čtyři hlavní faktory, které přispívají k jejich vzniku:


1. Vystavení slunečnímu záření:
Hlavní příčinou vzniku stařeckých skvrn je nadměrné vystavení slunečnímu záření v průběhu let. UV paprsky spouštějí tvorbu melaninu, což vede ke ztmavnutí kůže. Výsledkem jsou stařecké skvrny.


2. Věk:
S přibývajícím věkem je kůže náchylnější na vznik stařeckých skvrn. Kůže postupně ztrácí schopnost regenerace a obnovy, kvůli čemuž se na určitých místech snáze hromadí melanin.


3. Genetika:
Při vzniku stařeckých skvrn může hrát roli také genetika. Pokud se u vašich rodičů nebo blízkých příbuzných vyskytly stařecké skvrny, můžete být na jejich vznik náchylnější i vy.


4. Hormonální změny:
Hormonální výkyvy, například v těhotenství nebo během menopauzy, mohou vyvolat vznik stařeckých skvrn.

Jak zesvětlit stařecké skvrny?

Zbavit se stařeckých skvrn může být poměrně obtížné, nicméně existují určité postupy, které vám je pomohou zmírnit. Níže uvádíme několik účinných způsobů, jak minimalizovat jejich výskyt (mějte prosím na paměti, že některá z těchto řešení mohou být invazivní, proto se případně obraťte na svého dermatologa a požádejte ho o radu):
 
  1. Pečující rutina:
    Vytvořte si pečující rutinu, která se cíleně zaměří na tento problém. Měla by zahrnovat produkty na čištění pleti, séra, hydratační krémy a opalovací krémy, které časem mohou pomoci zesvětlit stařecké skvrny a snížit jejich výskyt. Jde o jedno z nejbezpečnějších a nejjednodušších řešení problémů s pletí – proto ho doporučujeme nejvíce.

  2. Laserová terapie:
    Laserová ošetření, jako jsou intenzivní pulzní světlo (IPL) nebo frakční laserová terapie, se mohou zaměřit na melanin ve stařeckých skvrnách a rozložit ho, což povede k jejich zesvětlení. Tato ošetření obvykle provádějí dermatologové nebo vyškolení odborníci.

  3. Chemický peeling:  
    Chemický peeling spočívá v tom, že se na pokožku nanese chemický roztok, který odstraní její svrchní vrstvy a podpoří růst nových kožních buněk. Tím sníží výskyt stařeckých skvrn.

  4. Kryoterapie:
    Při tomto zákroku se přebytečný melanin ve stařeckých skvrnách zmrazí pomocí tekutého dusíku, což ho zničí. Skvrny proto nakonec vyblednou.

  5. Mikrodermabraze
    Při tomto ošetření se mechanicky odstraní povrchové vrstvy pokožky. Postupuje se tak, že se na kůži vysokou rychlostí rozprašují jemné krystalky, které se poté opět odsají. Výsledkem je odstranění i hlubokých zabarvení a regenerace pokožky.

  6. Domácí metody:
    Některé přírodní ingredience, jako jsou citronová šťáva, aloe vera, jablečný ocet či extrakt ze zeleného čaje, mohou při lokálním použití pomoci zesvětlit stařecké skvrny. Tyto látky je však nutné používat opatrně a nejprve provést test snášenlivosti na malém kousku pokožky, abyste ověřili, že ji nepodráždíte.

    Než začnete uvažovat o jakémkoli invazivním ošetření (laserová terapie, chemický peeling, kryoterapie nebo mikrodermabraze), poraďte se s dermatologem, který určí nejvhodnější postup s ohledem na váš typ pleti a na závažnost stařeckých skvrn konkrétně ve vašem případě. Nezapomeňte, že klíčem k prevenci vzniku nových stařeckých skvrn a k udržení celkového zdraví pokožky je důsledná ochrana před sluncem.

Zesvětlení stařeckých skvrn

Pečující rutina s NIVEA Luminous630, jež redukuje stařecké skvrny:

Očistná rutina:

Čistění a tonizace: Začněte svou pečující rutinu důkladným čištěním a tonizací, abyste odstranili veškeré nečistoty a připravili svou pleť na vstřebávání vyživujících složek následujících pečujících produktů.
 
muž používající NIVEA MEN Anti-Age sérum Power 2v1

Pečující rutina:

Sérum: 
Vyberte si sérum, které by mohlo pomoci rozjasnit vaši pleť a zesvětlit tmavé skvrny včetně stařeckých. Produkty, jako je NIVEA Omlazující sérum proti pigmentovým skvrnám Cellular Luminous630, obsahují složky posilující tvorbu kolagenu a také kyselinu hyaluronovou, jež v pleti zadržuje vlhkost. Složení séra je vytvořené tak, aby pomáhalo působit proti stařeckým skvrnám, sjednocovalo tón pleti a redukovalo vrásky. Je dermatologicky schválené, šetrné k pokožce a vhodné pro všechny typy pleti.
 
Také NIVEA MEN Posilující Power Sérum 2 v 1 se zaměřuje na projevy stárnutí pleti. Obsahuje Luminous630 a kyselinou hyaluronovou, díky čemuž hydratuje, bojuje proti vráskám a redukuje výskyt stařeckých skvrn. Představuje vhodné řešení pro muže, kteří hledají účinnou péči proti stárnutí.
 
Denní krém:
Denní krém dodává pleti potřebnou hydrataci a vlhkost po celý den, pomáhá obnovit přirozenou kožní bariéru a chrání pokožku před agresory z okolního prostředí, jako jsou UV záření, znečištění a další stresové faktory. Ty mohou přispívat ke vzniku stařeckých skvrn a dalších potenciálně nežádoucích změn na pokožce. NIVEA Denní krém proti pigmentovým skvrnám Cellular Luminous630 je lehký hydratační krém, který nejenže poskytuje intenzivní hydrataci, ale také časem pomáhá redukovat výskyt stařeckých skvrn. Díky mocné látce Luminous630 je vhodný pro všechny typy pleti a velmi účinný.
Noční krém:
Abyste podpořili přirozený proces regenerace pleti i v noci během spánku, zvažte použití nočního krému, který obsahuje složky, jež by mohly pomoci snížit výskyt stařeckých skvrn. NIVEA Noční krém Cellular Luminous630 proti tmavým skvrnám obsahuje kyselinu hyaluronovou, jež aktivuje buňky, čímž pomáhá omlazovat pleť. Díky složce Luminous630 pomáhá sérum redukovat výskyt stařeckých skvrn.
 
Ochrana před sluncem:
Během dne nezapomeňte chránit svou pleť před dalším poškozením od slunce. Chraňte ji před škodlivým UV zářením tím, že použijete opalovací krém s vysokým ochranným faktorem (OF). NIVEA Pleťový krém na opalování Luminous630 OF 50+ pomáhá předcházet vzniku skvrn způsobených sluncem a viditelně je redukuje tím, že chrání jemnou pleť obličeje před UV zářením. Jeho lehké a nemastné tekuté složení, obohacené o kyselinu hyaluronovou a vitamin E, pleť osvěžuje a dodává jí pocit hebkosti. Krém také obsahuje Luminous630, jež viditelně redukuje skvrny způsobené sluncem během pouhých 4 týdnů.
žena používající rozjasňující masku NIVEA Q10 Power Anti-Age

Jak pomáhá Luminous630 proti stařeckým skvrnám?

ženy používající produkty Nivea Cellular Luminous630
Po 10 letech výzkumu a testování představila NIVEA revoluční řešení léčby tmavých skvrn: Patentovanou složku Luminous630, která pomáhá ovlivňovat produkci melaninu na buněčné úrovni.
 
Luminous630 je průlomová patentovaná složka NIVEA, která napomáhá blednutí a prevenci tmavých a stařeckých skvrn a kterou vyvinul tým odborníků na péči o pleť. Luminous630 je přísada, která bezpečně zesvětluje tmavé skvrny a pomáhá předcházet budoucí pigmentaci.
 
Řada je dále obohacená o účinné ingredience, jako je kyselina hyaluronová, kterou najdete v pokročilém ošetřujícím séru rozjasňujícím pleť. V séru proti známkám stárnutí a skvrnám je také obsažený kolagenový booster, který vyplňuje hluboké vrásky. 

Jak se zbavit stařeckých skvrn na rukou

Chcete-li minimalizovat stařecké skvrny na rukou, měli byste na jejich hřbet nanášet opalovací krém. Pravidelné používání opalovacího krému může pomoci zabránit dalšímu vzniku stařeckých skvrn způsobených slunečním zářením.
 
NIVEA Krém na ruce proti pigmentovým skvrnám Luminous630 je obohacený o průlomovou složku Luminous630 a kyselinu hyaluronovou, která dodává suchým rukám hydrataci. Krém navíc nabízí ochranný faktor OF 15, takže pomáhá chránit ruce před dalším tmavnutím skvrn způsobeným slunečním zářením. Ve výsledku tak může pomoci při redukci stařeckých skvrn. Kromě toho tento krém na ruce snižuje výskyt jemných linek a vrásek.

Jak předcházet vzniku stařeckých skvrn?

Nejlepší prevencí stařeckých skvrn je ochrana před sluncem, abyste se co nejméně vystavovali škodlivému UV záření, a dále správná péče o pokožku. Níže uvádíme několik účinných strategií, které pomáhají předcházet stařeckým skvrnám:
 
Opalovací krém: 
Používejte denně širokospektrální opalovací krém s OF 30 nebo vyšším, a to i když je zataženo. Opětovně ho nanášejte každé dvě hodiny a po každém plavání nebo když se zpotíte. Opalovací krém vytváří bariéru, která pomáhá chránit pokožku před škodlivými účinky UV záření. 
žena stojící na slunci
Vyhledávejte stín: 
Omezte pobyt na přímém slunci, a to zejména v době, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější (obvykle mezi 10. a 16. hodinou). Vyhledávejte stín pod stromy či slunečníky nebo pokožku chraňte vhodným oblečením. 
 
Vhodné oblečení: 
Chcete-li chránit pokožku před sluncem, noste klobouky se širokou krempou, sluneční brýle, košile s dlouhými rukávy a kalhoty z pevně tkaných látek. Pokud přijmete tato preventivní opatření a zařadíte ochranu před sluncem mezi své priority, můžete výrazně snížit riziko tvorby stařeckých skvrn. Zdravější a mladistvější vzhled pokožky si díky tomu udržíte delší dobu.
 
Dbejte na hydrataci:
Hydratace pomáhá udržovat ochrannou bariéru pokožky. Ta funguje jako štít proti vnějším faktorům, jako jsou UV záření, znečištění a volné radikály. Silná bariéra pomáhá předcházet poškození, jež by mohlo vést ke vzniku stařeckých skvrn. Chcete-li si udržet dostatek hydratace, doporučuje se vypít minimálně 1,2 litru vody denně.

Stařecké skvrny: Shrnutí

Stařecké skvrny se na kůži vyskytují běžně – s přibývajícím věkem se s nimi setkává mnoho lidí. Jsou přirozené a často se objevují na částech těla vystavovaných slunci, jako jsou obličej, ruce a nohy. Přestože se jedná o přirozenou a neškodnou reakci kůže, mohou být nepříjemné pro některé lidi, kteří by se jich rádi zbavili. 
 
 Dobrou zprávou je, že stařeckým skvrnám můžete předcházet a ošetřovat je. Pravidelně používejte opalovací krém a vyhýbejte se soláriím, abyste chránili pokožku před UV zářením. K dispozici jsou také různá ošetření, od krémů přes séra, chemický peeling, mikrodermabrazi či laserovou terapii až po domácí metody.
 
 Přestože stařecké skvrny obecně nejsou nebezpečné, důrazně doporučujeme, abyste si jakékoliv zabarvení kůže nechali vyšetřit dermatologem. Ten vyloučí závažné kožní onemocnění.

Často kladené otázky

U koho se nejčastěji objevují stařecké skvrny?

Stařecké skvrny mohou postihnout kohokoli, ale častěji se vyskytují u osob starších 50 let. Lidé se světlou pletí, kteří tráví hodně času na slunci bez dostatečné ochrany, jsou ke vzniku těchto skvrn náchylnější.

Jsou stařecké skvrny nebezpečné?

Stařecké skvrny jsou obvykle neškodné a nepředstavují zdravotní riziko. Je však nutné sledovat jakékoli změny ve vzhledu skvrn. Některé změny zabarvení pokožky totiž mohou vyžadovat lékařskou pomoc, abyste měli jistotu, že se nejedná o jiné onemocnění.

Lze předcházet tvorbě stařeckých skvrn?

Tvorbě stařeckých skvrn sice nelze zcela zabránit, ale můžete přijmout opatření, která jejich výskyt omezí. Pravidelně používejte opalovací krém, chraňte pokožku vhodným oblečením a vyhledávejte stín v době intenzivního slunečního záření. Tím můžete minimalizovat riziko vzniku nových stařeckých skvrn.

Jsou volně prodejné produkty účinné při léčbě stařeckých skvrn?

Volně prodejné produkty, například rozjasňující séra a krémy obsahující složky jako Luminous630, niacinamid nebo retinoidy, mohou být účinné v zesvětlování stařeckých skvrn. Výsledky se však mohou lišit v závislosti na tom, jak závažné jsou konkrétní skvrny, a také u jednotlivých typů pleti.

Jak dlouho trvá, než ošetření stařeckých skvrn začne působit?

Doba, za kterou se po ošetřenní stařeckých skvrn dostaví viditelné výsledky, se u jednotlivých osob liší. Někdo může zaznamenat zlepšení během několika týdnů, zatímco jiní mohou dosáhnout výrazných změn až po několika měsících soustavného používání. U sér NIVEA Cellular Luminous630 budete moci pozorovat viditelné výsledky již za dva týdny. Starší stařecké skvrny mohou blednout déle.

Existují nějaké domácí metody účinné proti stařeckým skvrnám?

Některým lidem se osvědčily přírodní látky, jako jsou citronová šťáva, jablečný ocet nebo aloe vera. Ty mohou pomoci zesvětlit stařecké skvrny. Výše uvedené látky však nemusí působit tak účinně jako klinicky ověřená léčba. Při zesvětlování stařeckých skvrn domácími metodami je také nutné dbát zvýšené opatrnosti, abyste se vyhnuli podráždění pokožky.

Je možné odstranit stařecké skvrny natrvalo?

Tmavé stařecké skvrny je možné zesvětlit nebo zredukovat různými zákroky, ale úplné a trvalé odstranění nemusí být možné. Platí ovšem, že důsledná péče o pleť a ochrana pokožky před dalším poškozením sluncem mohou pomoci zabránit vzniku nových skvrn.