suché ruce v zimě

Ruce trpí hlavně v zimě!


VYHNĚTE SE SUCHÉ POKOŽCE A ZÁDĚRÁM.

Kůže na rukách trpí náročnými podmínkami vlastně neustále, ovšem v zimě je negativních faktorů více. A od drsné a suché kůže už je jen krůček k záděrám kolem nehtů. Jak si s nimi poradit, jak jim předcházet a vůbec, jak mít ruce heboučké i v zimě? Poradíme vám.

Co pokožce rukou nejvíce škodí v zimě?

Nejvíce péče obvykle věnujeme obličeji: Řešíme hydrataci, vrásky, vhodné líčení… Ale platí stará známá pravda, že nic neřekne o ženě tolik, jako její ruce. Ostatně pokožka hřbetu ruky se využívá jako testovací ploška pro výběr make-upu právě proto, že se nejvíce blíží té na obličeji. Pečujte o své ruce stejně usilovně jako o tvář. Vyplatí se to.

Mimochodem, o příčinách, které vedou k suché pokožce na rukou jsme psali v článku Jak na suché ruce v zimě? Přečtěte si ho. 

 

Pokud máte obecně sušší pokožku, v zimě se vše ještě zhorší. Na vině je jak přetápěné vnitřní prostředí, tak i neustálé střídání teplot. Nejvíce ovšem pokožka trpí, když mrzne. Nejenže je dobré mít neustále u sebe rukavice, ale také nevycházet z domu s ještě vlhkýma rukama.

Další pohromou už tak namáhané kůže na rukách jsou čisticí prostředky. Opět vás zachrání rukavice, tentokrát ovšem gumové. A pokud je stále ještě ignorujete, zkuste jim dát šanci třeba právě letos.

Když už jsme u toho mytí, nesmíme zapomenout na hygienu rukou. V zimě viry a bacily číhají doslova za každým rohem. Všude slyšíte, že si máte častěji mýt ruce, ovšem tady je třeba myslet na agresivitu použitých přípravků. Vždy raději sáhněte po přípravku, který je šetrný a už v sobě obsahuje krém, ať už je to tuhé mýdlo  nebo tekuté s označením NIVEA CREME CARE.


Suchá kůže – ideální prostředí pro záděry

V zimě stačí jen drobné polevení v péči a suchá pokožka o sobě dá vědět. Drsná místa a šupinky svědí, zhorší se i stav jemné kůžičky kolem nehtů. V kombinaci s nesprávně prováděnou manikúrou nebo dokonce okusováním nehtů, pak máte na záděry zaděláno. O tom, že jsou nevzhledné, není třeba diskutovat, ale dovedou i zabolet a v nejhorším případě mohou být vstupní branou infekce.

Jakmile se objeví záděra, je třeba jednat!

V ideálních podmínkách domova to jde snadno: Důkladně si umyjete ruce, čímž kůžičku trochu zjemníte a ostrými nůžkami ji odstřihnete, nejlépe co nejblíže nehtu či pokožce. 

Ovšem co když jste v práci, na výletě, v kině a nůžtičky nikde? Je třeba improvizovat. V případě, že jde o záděr přiléhající k nehtu, pohledejte v kabelce a po kapsách pomádu (ideální volbou je například Labello Balzám na rty Original). Naneste ji v silnější vrstvě na záděrku a okolí nehtu. Kůžička se změkčí a nepříjemný výčnělek jde zatlačit dovnitř, aby se nezadrhával o oblečení. 

Máte-li po ruce lékárničku, pak sáhněte pro náplast a „operaci“ vykonejte až v klidu domova. Obecně platí, že je třeba vydržet a záděry nestrhávat a neukusovat, byť je to někdy opravdu těžké.


Jak čelit nepříjemnosti zvané záděry?

1. Promašťujte!

Zní to jednoduše: Jakmile udržíte kůžičku kolem nehtů krásně vláčnou, záděry nemají šanci. Takže mějte stále „po ruce“ Krém na ruce 3 v 1 Care & Protect a nebojte se ho kdykoli použít. Balení krému (75 ml) se vejde do kabelky, ale třeba i do přihrádky auta. 

Pokud nejste disciplinovaná přes den, buďte alespoň večer a udělejte si z krémování rukou malý rituál. Můžete klidně použít i větší množství krému (jako vlašský ořech) a ruce překrýt bavlněnými rukavicemi. Stejnou, i když ne tak vizuálně efektní službu vám udělají i větší sportovní ponožky, samozřejmě čistě vyprané. Díky dexpanthenolu budou vaše ruce přes noc krásně regenerovat.

Mimochodem, na kvalitních krémech na ruce je prý přímo závislá Jennifer Aniston alias Rachel z Přátel. Nevytáhne bez něj paty z domu a tvrdí, že jeho nanášení je pro ni forma superkrátké meditace, při které se uklidňuje. 

2. Dbejte na správnou manikúru

Asi není třeba zdůrazňovat, že pokud si koušete nehty, tak je třeba nejdříve vyřešit tento problém a teprve pak se zabývat předcházením vzniku záděrek. Obecně je třeba se vyzbrojit trpělivostí a hlavně důsledností. Péče totiž vychází z pravidelné a správně provedené manikúry. 

Samozřejmě by bylo nejlepší chodit každý týden do salonu, ale i doma si můžete pomoci, pokud budete dodržovat pár pravidel. Kůžičku kolem nehtů jemně zatlačujte pomerančovým dřívkem (nikdy ne kovovým) a pokud si troufnete na její odstřihávání, pak jedině ostrými nůžkami. Není nic horšího, než „opižlávat“ nehty tupým nástrojem. Domácí manikúru pak zakončete nanesením krému na celé ruce. 

 

3. Nezapomínejte na vitaminy a minerály

Kromě vnějších zásahů, které jsme zmínili, můžete na záděry jít i takříkajíc od lesa a přidat do stravy více vitaminů a minerálů. Nehty, potažmo kůžička kolem nich, ocení větší přísun vitaminů A, E, D i křemíku, vápníku a železa. Tyto prvky najdete v brokolici, máku, kořenové zelenině či luštěninách. 

Olej, bylinky nebo cibule

Některé babské rady zní v dnešní době zvláštně, ale pokud fungují, proč je alespoň nezkusit, když zrovna nemáte kvalitní krém na ruce? Navíc mají tu výhodu, že většina ingrediencí je buď lehce dostupná, nebo je máte běžně doma.  

  • Jednou za týden ponořte konečky prstů do misky s teplým olivovým nebo ricinovým olejem a nechte „marinovat“ alespoň deset minut. Pokožka bude krásně hedvábná.
  • K dezinfekci poraněných míst od odtržených záděrek můžete použít šťávu z cibule. Teprve po zatažení ranky okolní kůžičku promažte, třeba vepřovým sádlem. 
  • Měsíček zahradní je hojivá bylinka, kterou v sušeném stavu přimícháte do roztopeného vepřového sádla a můžete používat jako pěsticí domácí krém na ruce. 
  • Na okolí nehtů velmi dobře působí i olej z rakytníku řešetlákového – nejenže dezinfikuje, ale i hojí. Jen pozor, má jasně oranžovou barvu, takže nanášejte jen jednu kapku na každý prostředníček a důkladně třením rozneste na všechny prsty.