žena s jílovou maskou na obličeji

Uhlí, jíly, minerály:


I TYHLE LÁTKY PEČUJÍ O VAŠI POKOŽKU A VLASY

V moderní kosmetice se objevují látky, které byste možná ani v nejmenším neočekávala. Aktivní uhlí, jíly nebo minerály, o jejichž existenci možná vůbec netušíte. Všechny zmíněné složky mají něco do sebe a mohou vám pomoct, ať už máte potíže, nebo se jen pečlivě a preventivně staráte o pleť a pokožku.

Aktivní uhlí účinně čistí a zbavuje mastnoty

Používání aktivního uhlí a jílů v nejrůznějších oblastech života není žádná novinka. Třeba právě aktivní uhlí nejspíš znáte jako živočišné uhlí (dnes už vyráběné ze dřeva), které často slouží jako první pomoc při průjmových onemocněních a otravách. Jíly zase mají úžasné detoxikační schopnosti a pro udržení krásy a mladistvého vzhledu je používali už staří Egypťané. Pojďme se na všechny tři přírodní suroviny podívat!

Aktivní uhlí funguje docela jednoduše, a přesto nad jeho šikovností můžeme žasnout. Díky svému pórovitému povrchu dokáže vstřebat ohromné množství látek, a to i v objemu tisíckrát větším, než je ten jeho! Zatímco v zažívací soustavě uhlí vychytává toxiny a všechno, co nám dělá zle, uhlí v kosmetice na sebe efektivně váže nečistoty a mastnotu

Konkrétně se aktivní uhlí ve velké míře uplatňuje při výrobě sprchových gelů hlavně pro muže. Ti totiž často právě sprchou začínají i končí a o svou pokožku se jinak příliš nestarají. Při pravidelném používání sprchového gelu s aktivním uhlím ale odcházejí z koupelny s pocitem dokonalé čistoty. Stejně tak jsou čím dál populárnější šampóny s přidaným uhlím, které se vůbec nemazlí s přebývajícím kožním mazem na pokožce hlavy i v samotných vlasech. 

Výjimkou dnes nejsou ani přídavky aktivního uhlí v čisticích gelech, a to hlavně v těch, jež jsou určeny pro mastnější a mladší pleť, která je náchylnější k ucpávání pórů.


Jíly nezaručí stálé mládí. Mladistvě vypadající pleť a pokožku ano

Jíly jsou u nás především v oblasti wellness už dlouho oblíbené. Koupele, zábaly a nejrůznější masky obsahující jíly jako by omlazovaly na počkání. V dnešní kosmetice jako takové se dnes používají pro své detoxikačníenergizující účinky. Pravidelná péče zahrnující jíl může vaši pleť i pokožku vzhledově báječně omladit. O pocitu, který budete z takové procedury mít, ani nemluvě.

Jíly se v kosmetice nejčastěji objevují jako součásti sprchových gelů, které vás po každém sprchování přesvědčí o kouzlu přírody. Budete se cítit svěže a vaše pokožka bude nejen perfektně čistá, ale i božsky jemná a vláčná. 


Rozdíly v barvě: k čemu je dobrý bílý, zelený a červený jíl?

Když se budete o jíly zajímat pozorněji, zjistíte, že k těm nejpoužívanějším patří hlavně bílý, zelený a červený. Barva ovšem není to jediné, co je vzájemně odlišuje. 

  • Bílý jíl nebo taky kaolín obsahuje celé spektrum minerálních solí. Ty pleť a pokožku nádherně zvláčňují a navracejí jí mladistvý vzhled. Tento druh je ze všech nejjemnější a hodí se pro kterýkoli typ pokožky a pleti. Sprchový gel s kaolínem zbaví pokožku nevzhledných a nechtěných šupinek na jedničku.

  • Zelený jíl obsahuje ještě o něco víc minerálů než ten bílý, a proto se používá hlavně k čištění. Při pravidelném používání si u vás černé tečky nebo akné ani neškrtnou.

  • Červený jíl je nabitý železem. Jeho hlavní funkcí je zklidňování a vyšší prokrvení pokožky a pleti. Navíc navozuje pocit hřejivosti, což oceníte jako příjemnou proceduru zvlášť během chladnějších dní.

Minerální kosmetika stojí na síle přírody

Počátky kosmetiky, která měla především chránit pokožku před nepřízní počasí, zná lidstvo už od pravěku. K jejímu rozmachu a rozvoji pak došlo hlavně ve starém Egyptě a kosmetika měla dlouhou dobu velmi blízko k přírodě – zpravidla obsahovala extrakty některých rostlin jako myrhy, šafránu nebo skořice.

Mimochodem, díky moderním technologiím je získávání extraktů mnohem snazší než dříve. Účinné a nám prospěšné látky dokážeme z rostlin získat nejrůznějšími metodami a následně je i zkoncentrovat. Extrakce nejčastěji probíhá za pomoci rozpouštědel. Ty se ale v dalším procesu odpaří – a výsledkem je v takovém případě čistý extrakt.

Kosmetiku, která obsahuje takové látky (a zároveň splňuje další přísné podmínky týkající se složení), pak můžeme označit za přírodní.

Dalším z druhů kosmetiky, která s sebou nese „přírodní filozofii“, je i ta minerální. Jejím základem jsou anorganické složky, sloučeniny, které sice na první pohled budí dojem „chemického koktejlu“, ale jejich podstata je přírodní. K nejpoužívanějším anorganickým minerálním sloučeninám patří oxid zinečnatý, titaničitý nebo křemičitý.

K výrobě kosmetických produktů se také hojně používají kapalné minerální oleje nebo tuhé minerální vosky. Jejich použití je bezpečné a výsledkem bývají produkty, které zanechávají pokožku a pleť viditelně zdravou, krásnou a hydratovanou. Oblíbené jsou například šampóny, díky nimž jsou vlasy silné a drží si krásný objem, nebo antiperspiranty s mořskými minerály. Vyzkoušejte je sama a uvidíte!