Vitamíny na vlasy

Vitamíny na vlasy: Pomohou s růstem i zpevněním

Vitamíny jsou pro naše tělo nepostradatelné. Kromě toho, že se podílí na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů, mají vliv na kvalitu naší pleti, pokožky, vlasů, ale i na naši náladu. Existuje 13 druhů vitamínů, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit, a tak je musíme přijímat ze stravy nebo je suplementovat jinak. Jaké vitamíny jsou nejdůležitější pro kvalitu našich vlasů a jak si jich zajistíte dostatek?

Proč jsou vitamíny (nejen) pro naše vlasy tak důležité?

Každý měsíc naše vlasy vyrostou zhruba o jeden centimetr. Jejich růst, ale i celková kvalita, jsou velmi ovlivněny genetikou. Neztrácejte naději, pokud vám genetická výbava neposkytla husté, pevné a zdravé vlasy. Všechny tyto vlastnosti totiž můžete ovlivnit i správnou péčí o vlasy a dostatkem vitamínů, které vlasy vyživují. Díky této dvojkombinaci budou mít vaše vlasy nakročeno správným směrem k tomu, aby byly pevné, zdravé a lesklé.   

Nejdůležitější vitamíny pro naše vlasy:

Jak už jsme zmínili, vitamínů, které si naše tělo nedokáže samo vytvořit, je celkem 13 druhů. Čtyři z nich jsou pro naše vlasy zásadní. Které z nich to jsou a jaký mají na naše vlasy vliv?

  • Vitamín A: Ten podporuje funkci vlasových folikulů (tedy tkání, ze kterých vlasy vyrůstají) a tím ovlivňuje celkový vývoj vlasů. 
  • Komplex vitamínů B: Mají vliv zejména na růst vlasů. Pokožce hlavy poskytují kyslík a důležité živiny, které ji posilují. A zdravá pokožka hlavy se rovná zdravým a silným vlasům. Vitamín B5 také souvisí s tím, jak jsou vaše vlasy lesklé a pevné. 
  • Vitamín C: Jak už možná víte z našeho článku o vitamínu C, céčko je pro vlasy jedním z nejdůležitějších vitamínů. Přispívá totiž k tvorbě kolagenu, který je součástí vlasové struktury. Díky dostatku kolagenu jsou vlasy pevné a zdravé. Vitamín C navíc pomáhá tělu se vstřebáváním železa do organismu, a tím chrání vlasy před předčasným stárnutím.
  • Vitamín E: Jeho úloha je jasná: Obnovovat kožní buňky. Vitamín E pomáhá díky svým antioxidačním účinkům při obnově vlasové tkáně a tím pom podporuje zdravý růst vlasů.

Jak poznáte, že máte nedostatek vitamínů?

Dokud naše tělo funguje tak jak má, nad vitamíny se nijak zvlášť nepozastavujeme. Spoléháme na to, že jich přijímáme dostatek ze stravy. Po možném nedostatku začínáme pátrat až tehdy, když je něco jinak. V případě vlasů to může být jejich vypadávání, lámavost, ztráta lesku, unavenost. Abyste však poznali, jaký vitamín vám chybí, musíte pozorovat chování nejen vlasů, ale i zbytku vašeho těla. 

Nedostatek vitamínu A se projevuje únavou, zvýšenou tvorbou akné a pigmentových skvrn a může se objevit i zánět spojivek. Když tělu chybí vitamín C, dá to najevo krvácením z nosu, zhoršeným hojením ran, únavou a vypadáváním vlasů. Nedostatek vitamínu D se nejvíce odráží na našich kostech. Můžete tak pozorovat bolesti kloubů, svalovou bolest, a především velkou únavu. A jestliže vaše tělo postrádá vitamín B2, můžete pozorovat popraskanou kůži v oblasti rtů a pocit suchých očí.

Jak vitamíny doplňovat

Nejlepší možnost je samozřejmě získávat všechny vitamíny ze stravy, ale ne vždy se nám daří mít natolik vyvážený jídelníček, aby to tak bylo. V té chvíli přichází na řadu vitamíny v tabletách či jiné formě suplementace. Jaké jsou zdroje těch vitamínů, které naše vlasy potřebují nejvíce?

Vitamín A:

Nachází se v mléčných výrobcích, vaječných žloutcích nebo třeba játrech. Doporučená denní dávka vitamínu A je 0,8 mg.

B-komplex:

Výborným zdrojem B-komplexu jsou obilné a zeleninové klíčky, sója, brokolice, rostlinné oleje, ale také pivovarské kvasnice.

Vitamín C:

Nejlepším zdrojem vitamínu C jsou citrusy, čerstvá zelenina, bobuloviny a veškeré klíčky. 

Vitamín E:

Ten se nachází v dýňových a slunečnicových semínkách, mandlích, luštěninách, vejcích, ale také v rostlinných olejích a zelené listové zelenině.