Co na spáleniny od slunce: 6 ověřených tipů

Objevte 6 tipů pro péči o spálenou pokožku. V průvodci se dozvíte, jaké jsou běžné projevy, jak dlouho přetrvávají a co zmírní bolest a urychlí regeneraci.

Ke spálení pokožky dochází, když je vystavena nadměrnému slunečnímu záření. Poté, se obvykle objevuje zarudnutí, bolestivost a někdy otoky. Vědět, jak o spáleniny od slunce pečovat, je zásadní hned z několika důvodů. Zaprvé můžete uspíšit regeneraci a zkrátit dobu strávenou v nepohodlí. Správné ošetření postihnutých míst může také snížit riziko poškození kůže a přispět k rychlejší obnově zdravě vypadajícího vzhledu.

Co je spálená pokožka a jaké jsou její příčiny?

Ke spálení dochází, když je pokožka nadměrně vystavena ultrafialovému (UV) záření ze slunce nebo jiných zdrojů, jako jsou solária. To může dále vést k zánětu nebo poškození kožních buněk, při kterém dochází k loupání kůže. Působí přitom 2 hlavní typy UV záření: UVA a UVB, které mají různé dopady. UVB paprsky jsou primárně zodpovědné za spálení kůže, zatímco UVA paprsky mohou způsobovat dlouhodobé poškození, jako je například fotostárnutí nebo předčasné vrásky.
mladá žena s blond vlasy

Ke spálení jste více náchylní, pokud:

  1. Trávíte mnoho času venku bez ochrany před sluncem:
    Ať už jste na pláži, jdete na hory nebo se staráte o zahradu – kdykoliv jste venku delší dobu, aniž by byla pokožka chráněna, zvyšuje se riziko spálení. Proto je důležité aplikovat krém s ochranným faktorem, nosit pokrývku hlavy a další oblečení, které zabrání přímému dopadání slunečních paprsků, a upřednostňovat pobyt ve stínu.

  2. Máte světlou nebo citlivou pokožku:
    Lidé se světlým typem pokožky mají méně melaninu, což je pigment, který do jisté míry chrání před UV zářením. Při jeho nižší produkci se zvyšuje riziko spálení. Stejně tak lidé s vyšší citlivostí mohou mít i při krátkém vystavení slunečním paprskům výraznější reakce.

  3. Často chodíte do solária nebo používáte opalovací lampy:
    Solária a lampy vyzařují UV paprsky, které mohou pokožku poškodit a zvýšit riziko vzniku spálení. Časté používání těchto umělých metod pro opalování může vést k postupnému poškozování kůže, čímž se zároveň stává citlivější na sluneční záření.

  4. Jste blízko reflexních povrchů, jako je voda, sníh nebo písek:
    Tyto typy povrchů zesilují UV záření, proto byste v jejich blízkosti měli být opatrní. Plavání, lyžování nebo pobyt na pláži může kvůli odrážení světla zvyšovat riziko spálení. UV záření nedokáží zcela zablokovat ani okna, proto i při dlouhodobém vystavení slunci v interiéru může docházet k poškození a v některých případech i ke spálení pokožky.

6 běžných známek spálení, na které si dát pozor

Známky spálené pokožky je potřeba včas rozpoznat, abyste mohli rychle zareagovat. Běžně se objevuje:
 
  1. Začervenání:
    Kůže viditelně zčervená a na dotyk je horká. Toto začervenání je způsobeno zvýšeným krevním oběhem, který signalizuje, že se tělo snaží v postihnuté oblasti regenerovat poškození.
  2. Bolest:
    Spálená pokožka je často bolestivá a citlivá na dotyk. Míra citlivosti se podle závažnosti může projevovat od mírného nepohodlí až po silnou bolest.
  3. Otoky:
    Spálení od slunce může způsobit, že se začnou objevovat otoky a pnutí. Přičemž se jedná o příznaky zánětu, kterým tělo reaguje na poškození.
  4. Puchýře:
    Ve vážnějších případech se spálené pokožce objevují puchýře. Ty jsou naplněné tekutinou a mohou být velmi bolestivé. Je důležité, abyste se jich nepokoušeli zbavit, protože slouží k ochraně kůže během hojení.
  5. Peeling:
    Při obnově po poškození se pokožka často začne odlupovat, čímž se zbavuje poškozených buněk. Je to běžná součást hojivého procesu, při kterém může pokožka svědit. 
  6. Příznaky jako u chřipky:
    V extrémních případech může spálení v těle spustit celkovou reakci, jako jsou bolesti hlavy, horečka, zimnice a vyčerpání. Tyto projevy mohou poukazovat na závažný stav, který může vyžadovat lékařské vyšetření.

Péče o spálenou pokožku

Co použít na spáleniny od slunce?

Jakmile si uvědomíte, že jste se na slunci spálili, je důležité ihned podniknout kroky, které mohou snížit pocit nepohodlí a urychlit regeneraci. 
Mladá žena použití opalovacího krému Nivea

 

  1. Odejděte z přímého slunce:
    Prvním krokem je odejít ze slunce, abyste předešli dalšímu poškození. Vyhledejte stín nebo se schovejte uvnitř. Zabraňte dalšímu styku spálených oblastí se slunečními paprsky.
  2. Pokožku zchlaďte:
    Dejte si chladnou (ne ledovou) sprchu, která pomůže se zklidněním. Vyhněte se horkým koupelím nebo sprchám, protože horká voda může spálenou kůži více podráždit.
  3. Studené obklady:
    Použijte studený vlhký obklad, který na postihnutých oblastech nechte během jednoho přiložení maximálně 10–15 minut. Pomůžete tím zmírnit bolest a horkost. Na spálenou pokožku nepřikládejte led ani příliš chladné obklady.
  4. Zůstaňte hydratovaní:
    Pijte dostatek vody, abyste pomohli vašemu tělu s regenerací. Z poškozené pokožky se snáze odpařuje voda, kterou je potřeba častěji doplňovat.
  5. Naneste hydratační krém:
    Když je po sprše nebo koupeli kůže ochlazená, naneste jemný hydratační krém, nebo krém po opalování, který ji zvláční a pomůže proti loupání. Podle závažnosti spálení, může být žádoucí vyhledat radu zdravotníka, který vám doporučí vhodný produkt.
  6. Zvažte lékařské vyšetření:
    Cítíte-li bolest, mohou vám pomoci běžně dostupné léky pro její utlumení. V případě závažných projevů, jako jsou velké puchýře, extrémní bolest, příznaky zánětu nebo vysoká teplota, doporučujeme ihned vyhledat lékaře.
Souhrn poznatků

Co pomáhá na spálenou kůži od slunce?

Příčiny spálení:
UV záření ze slunce poškozuje kožní buňky, takže dochází k začervenání, bolesti a otokům.

Rizikové faktory:
Zvýšené riziko spálení hrozí, pokud se pohybujete venku bez sluneční ochrany, máte světlý odstín pokožky, chodíte do solária, anebo jste v prostředí s reflexními povrchy, jako je voda nebo sníh.

Varovné signály:
Dávejte si pozor na začervenání, bolest, otoky, puchýře, loupání kůže a příznaky podobné chřipce a rychle jednejte.

Tipy k péči:
Odejděte z přímého slunce, pokožku zchlaďte, naneste produkt pro péči po opalování a pijte dostatek vody, abyste zůstali hydratovaní. Pokud se objeví puchýře, nepropichujte je. V případě, že jsou puchýře rozsáhlé nebo pozorujete další závažné příznaky, konzultujte svůj stav s lékařem.

Prevence spálení

Jak se vyhnout spálení sluncem?

Pro to, abyste se vyhnuli spálení pokožky, je důležité ji před sluncem chránit. K tomu vám postačí pár snadných kroků:
žena aplikuje NIVEA SUN UV Face Specialist Invisible Daily Fluid SPF 50+

Zkontrolujte UV index:

Ten měří, jak silné je sluneční záření v daný den. Předtím, než se vydáte ven, zkontrolujte hodnotu UV indexu. Pokud je vysoká znamená to, že hrozí vyšší riziko spálení a měli byste ochraně pokožky věnovat zvláštní pozornost.

Používejte opalovací krém:

Aplikujte širokospektrální opalovací krém, který má minimálně ochranný faktor SPF 30. Naneste ho na veškeré odhalené části, včetně uší, krku a nohou. Vrstvu krému byste měli obnovovat každé 2 hodiny, pokud plavete nebo se výrazně potíte, tak častěji. Objevte NIVEA Hydratační sprej na opalování OF 30, který poskytuje okamžitou ochranu před sluncem a udržuje pokožku hydratovanou až po dobu 48 hodin*.

Pečlivě nanášejte opalovací krém:

Použijte zhruba 35 ml (nebo celkem sedm kávových lžiček, jednu pro každou část těla) opalovacího krému na celé tělo. Nezapomeňte ho nanést na často opomíjené oblasti, například zezadu na krk, na špičky uší a odhalené oblasti ve vlasech. 

Vyhledávejte stín:

Zůstávejte ukrytí ve stínu, co nejvíce je to možné a to zejména v době s nejsilnějším slunečním zářením – od 10 do 16 hodin.

Věnujte speciální pozornost citlivým oblastem:

Obličej je jedna z oblastí, která je slunci vystavena nejvíce a může se snadno spálit. Proto na něj nanášejte krém s vyšším ochranným faktorem, doporučit vám můžeme NIVEA Lehký pleťový krém na opalování Invisible Daily Fluid OF 50+, který byl speciálně navržený pro péči o pleť. Chrání ji proti UVA, UVB a působí proti vysokofrekvenčnímu viditelnému záření, který pleť při pobytu venku poškozuje a vede k předčasnému stárnutí.

Důležité je také nanést balzám na rty, který zintenzivňuje hydrataci a navíc vytváří ochrannou vrstvu proti vnějším vlivům, jako je UV záření. Nepřehlédněte náš Balzám na rty Sun Protect nebo Balzám na rty Hydro Care, které obsahují SPF 15 a rty nejen chrání před UV, ale také je zvláčňují.

*Ověřeno přístrojovým testem na 50 dobrovolnících.

Další tipy, jak předejít zhoršení stavu spálené pokožky

  • Vyhněte se určitým produktům:
    Ze své péče byste měli vyřadit kosmetiku s vazelínou nebo vysokým obsahem tuku, který může zadržovat teplo a zhoršit stav spálenin.

  • Nenoste přiléhavé oblečení:
    Zvolte spíše volnější oblečení z jemných tkanin, které nebude spálené oblasti dráždit.

Shrnutí

Spáleniny vznikají v důsledku nadměrného vystavení pokožky UV záření a způsobují začervenání, bolestivost a otoky. Správná péče umožňuje rychlejší regeneraci a pomáhá snižovat riziko poškození. Účinná péče zahrnuje ochlazování, používání hydratačního krému po opalování a hydrataci v podobě pití vody. Abyste předešli spálení během celého dne se chraňte opalovacím krémem, vyhledávejte stín a noste vhodný oděv.

Často kladené otázky

Jak pečovat o pokožku spálenou sluncem?

Odejděte ze slunce, ochlaďte pokožku vlažnou sprchou a naneste hydratační krém po opalování. V případě silné bolesti, rozsáhlých puchýřů nebo vysoké teploty se poraďte s lékařem.

Jak dlouho přetrvávají projevy spálení od slunce?

Spálená pokožka se obvykle hojí 3 až 5 dní, přičemž u těžších případů to může trvat až 2 týdny.

Jaká je nejlepší první pomoc u pokožky spálené od sluníčka?

Prvním krokem je pokožku zchladit sprchou nebo koupelí. Důležité je také zajistit hydrataci používáním osvěžujícího krému po opalování na bázi aloe vera a pitím dostatečného množství tekutin, což může přispět k rychlejší obnově vaší pokožky po poškození.

Jak se rychle zbavit spálenin od slunce?

Rychlost regenerace pokožky po spálení závisí na jeho závažnosti a následné péči. Okamžitě se ochlaďte, naneste hydratační krém a pijte hodně vody, abyste proces urychlili. V případě závažných příznaků vyhledejte lékaře, který vám nabídne nejvhodnější způsoby léčby.

Co pomáhá při loupání kůže po spálení od slunce?

Reakce pokožky závisí na závažnosti spálení. Vůbec nejlepší metodou je prevence pomocí ochrany před sluncem, riziko odlupování pokožky můžete snížit pravidelnou hydratací kosmetickými produkty. V závažnějších případech může být vhodné navštívit lékaře.