dojčenský plač

12 tipů, jak utišit kojenecký pláč

Proč miminka pláčou, i když je o ně postaráno a nic by jim nemělo chybět?
Plačící děťátko je pro maminku většinou velmi stresující, zejména pokud nic nezabírá. Naučte se s NIVEA jednoduché utišovací triky, které pomohou.

Pláč miminka: První pokus o komunikaci s okolím

Většina novorozenců pláče 1 až 3 hodiny denně. Dobrá zpráva je, že během několika týdnů bude pláče stále méně.

Všechna miminka mají období, kdy se projevují pláčem, a to hlavně proto, že je to jediný způsob, jak mohou sdělovat své potřeby. Vaše miminko pochopitelně nedokáže říct „Mám hrozný hlad!“, „Chci okamžitě vystoupit z té příšerné autosedačky!“ nebo „Ten štítek na tričku mě přivádí k šílenství!“. A tak prostě pláče. Je to jeho způsob, jak vám sdělit: „Mami, potřebuju Tě!“


Když nepomohou instinkty, nastupují ověřené rady

Když miminko pláče, vaše tělo okamžitě reaguje zvýšenou produkcí mateřského hormonu prolaktinu, který vás nutí vzít děťátko do náruče a uspokojit jeho potřeby. Schopnost utišit miminko je vám tedy dána už od přírody, a pokud se tak nepodaří hned na první pokus, nesmíte to vnímat jako své selhání. Rozladěnost miminka rozhodně není reakcí na vaše rodičovské dovednosti. Malé děti často pláčou i zcela bezdůvodně. 

Co ale dělat, když se všechno zdá být v pořádku (mimiko je odpočaté, nakrmené i přebalené) a stále pláče? Za prvé, nemyslete hned na nejhorší. Existuje řada způsobů, jak miminko uklidnit a dopřát oběma trochu klidu. 

 


Jak jednoduše utišit miminko

1. Zabalte miminko pohodlně do zavinovačky nebo přikrývky s ručičkami podél těla. Miminka ještě plně neovládají své pohyby. Možná se jen polekalo nečekaného máchnutí vlastní ručičkou.

2. Miminko chovejte obličejem dolů s bříškem položeným na vaší paži a dlaní mezi nožičkami. Tato poloha zabere mnohem lépe než klasické chování na zádíčkách.

3. Šeptejte nebo vydávejte šumivé zvuky. Známý tón vašeho hlasu je jedním z nejlepších tišících prostředků. 

4. Zpívejte klidné, pomalé písně jako jsou ukolébavky. Tělo miminka se přizpůsobí hudbě zklidněním srdečního tepu a dechu. 

5. Jemně miminko kolíbejte. Rytmické pohupování napodobuje pohyb v děloze. 

6. Dejte miminku něco sát

Vyzkoušejte dudlík nebo jen svůj čistý malíček. 

7. Vyzkoušejte hlazení

Hlaďte miminko na tvářích, zádíčkách, nožičkách nebo bříšku.

8. Dejte si miminko do nosičky nebo šátku

Vaše blízkost miminko uklidní. Mimochodem, o šátkování si více přečtěte v našem článku: Vše, co potřebujete vědět o šátkování miminek.

9. Jeďte na procházku nebo miminko pohoupejte doma – v kočárku, houpačce, lehátku a podobně.  

10. Vyzkoušejte teplou koupel, spousta maminek na ni nedá dopustit. Zvuky šplouchání a teplo vody, která miminko obklopuje, udělá zázraky. Když navíc budete ve vaně také, miminko utiší i váš vzájemný tělesný kontakt. Dětskému plavání a pobytu ve vodě se věnuje článek Malí plaváčci NIVEA.

11. Dopřejte miminku zajímavé rozptýlení. Ukažte mu novou hračku nebo upoutejte jeho pozornost k zrcadlu. Miminka jsou vlastním odrazem v zrcadle obvykle fascinována. 

12. Nezapomeňte zachovat chladnou hlavu. Dítě dokáže vnímat vaše napětí a bude na něj reagovat dalším křikem. A vy se tak dostanete do začarovaného kruhu. 


Pláč miminka utiší váš vlastní rituál

Každé z těchto doporučení nemusí fungovat pro všechna miminka a občas zabere to a jindy ono.  Zkoušejte, co bude fungovat, a časem zjistíte, co a kdy je pro vaše miminko nejlepší. Když najdete způsob, který děťátko utiší, neměňte ho. Používejte maximálně dva až tři různé způsoby, které zabírají. Pokud první selže, použijte další místo nových experimentů. Uvidíte, že po jednom či dvou dnech, kdy se budete držet svého systému, sklidíte ovoce své trpělivosti.

Také vaše zoufalá snaha utišit miminko za každou cenu, může být kontraproduktivní. Necháte-li jej chvilku křičet, dáte mu prostor, aby se uklidnilo samo (a sobě šanci se vzpamatovat). Pokud jste vyzkoušela všechny uvedené tipy, a stále si děláte starosti s pláčem vašeho miminka, obraťte se na svého dětského lékaře. Budete mít jistotu, že se za častým pláčem neskrývají jiné potíže.