První slůvka: kdy se brumlání vašeho miminka promění ve slova?

PROZRADÍME VÁM, KDY USLYŠÍTE PRVNÍ „MAMA“ A „TATA“.

Víte, kdy začíná dítě mluvit a jaká první slova jsou nejčastější? Přečtěte si, jak můžete výřečnost děťátka podpořit.

Kdy začíná dítě mluvit? Většinou kolem 1. roku

Opakování je nejen matka moudrosti, ale i rozvoje slovní zásoby. Právě napodobování vaší vlastní mluvy způsobí, že vás děťátko začne těšit svými prvními slůvky. Zpočátku to bývají jednoslabičná a dvouslabičná slova, ale postupně se rozmluví daleko víc. A vy ho v tom můžete podpořit.

Většinou děti řeknou svoje první slovo mezi 11. a 14. měsícem, kdy jsou již rty i jazyk obratnější a mozek je schopen přiřadit věcem jejich jména. Pochopitelně, že každé děťátko má i v tomto ohledu svůj čas, nicméně jeho mluvení můžete podpořit jednoduchými návyky.  
 

5 tipů, jak mluvení ratolesti podpořit

  1. Vše kolem pojmenovávejte. Například při koupeli, až budete sahat po mýdle, řekněte: „To je mýdlo.“ Dítě si tak začne vytvářet svůj vlastní slovník.
  2. Společně si čtěte. Z počátku sice miminko nebude rozumět, co mu předčítáte, bude si tak ale bystřit svoje smysly a budovat lásku ke knihám. 
  3. Hrajte hry. Vyzkoušejte třeba jednoduché hry typu „Ukaž, jak jsi veliký/veliká?“ nebo „Bububu kuk“. Hry pro nejmenší děti podporují vnímání, naslouchání, smysl pro střídání a napodobování – tedy nezbytné předpoklady pro běžnou konverzaci. 
  4. Zpívejte si spolu. Děti hudbu milují a zpívání je skvělou příležitostí k představení celé řady nejrůznějších zvuků.
  5. Hrajte si se zvuky a napodobte běžnou konverzaci. Když třeba děťátko zabrumlá „dou dou dou“, odpovězte něčím podobným, co se trochu rýmuje, třeba „Hej hou, krávy jdou“. Ještě než takto odpovíte, udělejte malou pauzu, aby si děťátko zvyklo na rytmus skutečné konverzace.
 

Slovníček dítěte zahrnuje kolem 16. měsíce 30 až 50 slov

Úplně první slovo uslyšíte z úst svého zlatíčka většinou kolem prvních narozenin. Jako by snad naši malí caparti chtěli dát rodičům ten nejkrásnější dárek. Slovní zásobu si pak postupně budují opakováním. Další slůvka se tak naučí třeba tím, že vy řeknete „špagety“ a v odpovědi uslyšíte od svého děťátka „dety“. Kolem 16. měsíce už bude váš drahoušek schopný říct hrstku slov – děvčátka ovládají v průměru 50 a chlapci 30 slovíček.
 

Stále čekáte? Nepanikařte, první slova u dětí se mohou zpozdit

Pokud už jste svíčku na prvním dortu společně sfoukli a vaše holčička nebo chlapeček ještě svoje první slůvko nevyslovili, nesmutněte. Skutečnost, že se vaše děťátko naučí mluvit o něco dříve nebo o něco později, má na jeho budoucí komunikační schopnosti pramalý vliv. Kluci se navíc většinou naučí mluvit o měsíc nebo dva později než holčičky.

Pokud na první slova ještě čekáte, nejlépe uděláte, když budete na děťátko pravidelně mluvit, zpívat si s ním, číst mu a hrát společně jednoduché hry s říkadly. Povídat si můžete třeba i při koupání – užijte si cákání a šplouchání a během očisty popisujte předměty okolo nebo hrajte „uplavala“. Čím více budete komunikovat (klidně už od narození), tím více se miminko naučí.

Tak hodně zábavy při vaší každodenní konverzaci!