Vše, co potřebujete vědět o šátkování miminek

NAUČTE SE ZÁKLADY NOŠENÍ MIMINKA V ŠÁTKU.

Šátkování, respektive nošení miminka v šátku zažívá v posledních letech velký návrat. A my vám poradíme, jak se šátkováním začít!

Výhody a nevýhody šátkování

Pocit bezpečí a bezprostřední fyzické blízkosti rodiče, především maminky, méně pláče, více klidu pro dítě. Šátkování je stále na vzestupu, má své výhody, ale i stinné stránky. Pokud o této metodě nošení dítka uvažujete, seznamte se s nimi.
Díky šátkování pro vás bude jednodušší i první dovolená s miminkem.
Díky šátkování pro vás bude jednodušší i první dovolená s miminkem.
Díky šátkování pro vás bude jednodušší i první dovolená s miminkem.

Jaké jsou výhody šátkování?

Výhod šátkování je celá řada. Díky šátku se může dítko už od útlého věku pohybovat s rodinou všude, mizí tak řada omezení kvůli „příliš malým dětem“. A další?

  • Dítě v šátku má tolik potřebný pocit bezpečí díky tělesnému kontaktu.
  • Šátkované děti se dříve osamostatňují, méně pláčou a jsou si jistější samy sebou.
  • Dítě je při správném šátkování v ideální anatomické pozici.
  • Šátkování napomáhá motorickému rozvoji dítěte a přispívá k osvojení biorytmů (den a noc).
  • Mezi nosičem, nejčastěji maminkou, a dítětem dojde k vytvoření pevného svazku naplněného důvěrou
  • Je-li to potřeba, šátek lze pro dítě využít i jako deku, podložku nebo houpací síť. Mít ho tedy všude s sebou je velmi praktické.

Nevýhody šátkování

Nevýhody šátkování neplynou z podstaty šátku samotného, nýbrž většinou z jeho špatného uvázání nebo z toho, že tělo matky nošení dítěte nezvládá. Po těhotenství a porodu nemusí být ženy fyzicky úplně fit, proto jsou i takové, které šátkování zavrhnou. 


Šátkovat můžete i novorozence

Zalíbil se vám nápad šátkování a už se těšíte, až budete nosit své vlastní děťátko? Pak vás asi napadá otázka, od kdy můžete šátkování miminek praktikovat. Máme pro vás skvělou zprávu – začít s ním můžete ihned po porodu. Čím dřív začnete, tím lépe. Miminko je době poddajné a velmi rychle si na tento styl nošení přivykne. Zvuky matčina srdce jsou mu známé již z dělohy. Tělesná blízkost uklidňuje a naplňuje emocionální potřeby miminka. 


Techniky šátkování se liší

S věkem miminka se ale liší techniky šátkování. Zatímco u nejmenších ratolestí si musíme dávat pozor na poddajnost a jemnost tkaniny šátků, u větších dětí již oceníme šátky s příměsí zvyšující jejich nosnost, či s vyšší gramáží.

Děti od začátku můžeme vázat ve vertikální poloze. Jedná se o naprosto přirozené držení těla i pro miminka, která ještě hlavičku nedrží. 

Ergonomické nošení umožňuje vertikálně nosit i novorozeně, je však potřeba dbát na správnou polohu. Páteř miminka ve správné poloze připomíná písmeno C. Látka nosítka musí být od kolínka ke kolínku miminka. Nohy zezadu ve správné poloze připomínají písmenko M, kdy kolínka jsou výše než zadeček. Ideální ergonomické polohy dosáhneme pomocí lehkého tlaku zespodu do patiček.

 
Při vázání dítěte na záda se lépe rozloží váha, takže tento druh úvazu je vhodný zejména pro starší a těžší děti, nebo při činnostech, kdy rodič/nosič potřebuje mít volné ruce.

Tipy, které vám usnadní šátkování

Aby nošení dítěte v šátku splňovalo své funkce a miminku bylo v šátku dobře, dodržujte následující rady:

  • Miminko vždy važte čelem k sobě, ať už vážete zpředu, nebo zezadu.
  • U dětí s luxací nebo dysplazií kyčlí je vhodné poradit se o šátkování s lékařem a případně zvolit speciální úvazy.
  • Šátek važte pevně, aby na dítě působil jako bandáž. Nebojte se, nepříjemné mu to rozhodně nebude.
  • Poprvé některé děti v šátku brečí, nevzdávejte to ale. Jsou přizpůsobivé a podruhé už to bude lepší. Nakonec se jim to zalíbí.
 

Mimochodem, tady je 12 tipů, jak utišit kojenecký pláč.

Šátky na nošení dětí jsou jednoduchým, a přesto skvělým vynálezem, který oceňují maminky po celém světě. Přidáte se k nim?


výrobky NIVEA