Vše o kojení

OSVOJTE SI NEJLEPŠÍ TECHNIKY A VSAĎTE NA KOJÍCÍ POLŠTÁŘ.

Díky správné technice kojení a kojícímu polštáři nebude z této části mateřství strašák.

Jak zvládnout kojení bez potíží

Příchod miminka na svět je pro všechny jeho blízké radost. Pro maminku samozřejmě také, tu však čeká intenzivní péče o děťátko. Jak ho správně kojit, aby byli spokojení oba dva a vzájemnou blízkost si užívali? 

Víte, že kojení se stává součástí života matky a dítěte ideálně asi 30 minut po porodu, nejpozději však do 2 hodin od příchodu človíčka na svět? A nadále několikrát denně, obvykle 1-2 roky. Proto je důležité si už na začátku osvojit správné techniky kojení, aby z této nezbytné součásti mateřství nebyl strašák, který by maminka chtěla co nejdříve ukončit. 

Mateřské mléko po čase zčásti a pak zcela nahradí pevná strava. Přečtěte si, kdy je nejlepší čas přejít na pevnou stravu.

 

Jaké jsou správné techniky kojení, při nichž jde vše hladce?

Než začnete s jakoukoli technikou, měla byste znát několik obecných tipů:

  • Vždy přikládejte dítě ke svému prsu, ne prs k dítěti.
  • Kojení vás nesmí bolet – dosáhnete toho správnou polohou „břicho na břicho“ a dotykem sacího bodu dítěte, který se nachází pod nosem na rozhraní měkkého a tvrdého patra. Jakmile se tohoto bodu dotkne bradavka, spustí se sací reflex.
  • Nepřikládejte dítě k tvrdému prsu, raději zkuste prs chladit a pomalu odstříkávejte rukou. Dítě by si možná s tvrdým prsem poradilo, ale pravděpodobně by vám zbytečně poranilo bradavku.

Usnadněte si kojení speciálním polštářem

Ženy už odpradávna přemýšlely, jak nejvíc sobě i svým potomkům kojení usnadnit a zpříjemnit. Dnes rády volí kojení s kojícím polštářem z různých materiálů a s různými výplněmi, na němž má dítě dokonalé pohodlí.

Kojící polštáře se liší vahou, rozměry, tvarem a materiály – některé jsou například hypoalergenní, lépe drží tvar, případně nešustí. Větší polštáře jsou vhodné i pro kojení dvou dětí zároveň.

4 polohy, které doporučují odborníci

1. Poloha tanečníka

Dítě mějte položené a mírně nakloněné od sebe, musí být však bříškem stále k vám. Jeho spodní ruka by vám měla objímat hrudník, vaše ruce by měly pohodlně spočinout vedle těla. Uvolněte šíji a záda, aby se na nich kojení nezačalo nepříznivě podepisovat, a zvýšeným kolenem upravujte vzdálenost dítěte od prsu. Jednou rukou podepírejte prs, druhou jemně vsuňte pod hlavičku dítěte. Dítě by mělo pohodlně rovně ležet, aniž by jakkoli ohýbalo páteř a krk.

2. Poloha Madony

Tato poloha se od předchozí zmíněné liší tím, že dítě spočívá na jedné vaší paži. Vždy dbejte na jeho pohodlí a správné přisátí s doširoka otevřenými ústy.

3. Boční poloha

K vytvoření správné boční polohy je zapotřebí podložka. Dítě na ní leží po boku matky, hlavičku má v úrovni prsu a nožičkami směřuje k podpaží. Rukou u prsu, z něhož kojíte, podepřete děťátku hlavičku, pokud to bude pohodlnější, můžete ruku vyměnit. 

 
Vhodnou podložkou k vytvoření správné boční polohy může být kojící polštář.

4. Poloha vleže

Nakonec můžete vyzkoušet i polohu vleže, na boku. Hlavu si položte na polštář, abyste zbytečně nezatěžovala svou šíji, dítě si položte vedle sebe, přidržujte ho spodní rukou, druhou rukou si podepřete prs. Dbejte na to, aby dítě nemělo v této poloze předkloněnou nebo zakloněnou hlavičku.
Blízkost matky je pro miminko důležitá. Dopřát si ji může nejen během kojení, ale vzájemnou blízkost podpoří i masáž pro miminka.