Stříhání doma

Stříhání vlasů doma: Jak správně na to
i čemu se raději vyhnout

Volají vaše vlasy SOS? Chopte se nůžek a odlehčete si hlavu. Prozradíme vám, jak si ostříhat vlasy doma, aniž byste se zděsili při pohledu do zrcadla.

Jak poznáte, že už to vlasy opravdu potřebují?

Ruku na srdce, ke kadeřnici často chodíme nejen kvůli péči o naše vlasy, ale také kvůli tomu, jak báječně si v kadeřnickém křesle odpočineme. Klid, kafíčko a někdo, kdo se o vás stará – tohle všechno dobije baterky vám a v konečném výsledku i vašim vlasům. 

Pokud si necháváte vlasy barvit nebo jinak tónovat, je samozřejmé, že to chce pravidelnost. Ale jak je to se střihem? Kdy vlasy skutečně potřebují zastřihnout? Napovědět by vám mohly tři varovné signály:

  1. Roztřepené konečky: Zkuste si vzít lupu a prohlédnout si konečky svých vlasů. Vypadla vám lupa z ruky, jak jste se lekli jejich roztřepení? Pak je nejvyšší čas na kadeřnické nůžky. Roztřepené konečky totiž nejsou zdravé a je potřeba je zastřihnout.
  2. Vypadávání vlasů: V nějaké míře je vypadávání vlasů samozřejmě normální. Uvádí se, že dospělému člověku jich denně vypadne zhruba 300. Pokud ale po svém bytě nachází chuchvalce vlasů a po vyčesání jich je více na hřebenu než na vaší hlavě, je něco špatně. 
  3. Kvalita a celkový vzhled vlasů: Pokud jsou vlasy unavené a mdlé, může to být špatnou péčí, ale i tím, že dlouho neviděly nůžky. Jestli vám přijde, že vlasy ztratily svůj šmrnc, zkuste je oživit právě zastřihnutím. 
 
zrcadlo

Co udělat před stříháním vlasů doma?

umyjte vlasy

Rozhodli jste se, že vezmete osud svých vlasů do vlastních rukou?
Než se do stříhání pustíte, nachystejte si všechny věci, které k tomu budete potřebovat, a vlasy si umyjte. Dlouhé vlasy před stříháním vyfénujte, krátké pouze opatrně vyždímejte ručníkem. Krátké vlasy jsou totiž neposedné a po vyfoukání by nám při stříhání stále proklouzávaly mezi prsty. K samotnému stříhání pak budete potřebovat tyto věci:

  • Kadeřnické nůžky: Pořádně ostré, na kuchyňské raději rychle zapomeňte. Těmi byste vlasy akorát ještě více poškodili.
  • Hřeben: Na průběžné rozčesávání vlasů
  • Tupírovací hřeben: Ten vám pomůže s rozdělováním pěšinek a přesnějším zastřihováním konečků. Poznáte ho tak, že má v řadě vedle sebe spoustu drobných zoubků a na druhém konci má špičku.
  • Zrcátko: Abyste mohli posoudit výsledek
 

Zastřihnutí konečků

Pokud máte dlouhé vlasy a chcete si jen zkrátit konečky, je to snadnější, než si myslíte. Důležité je pořádně vlasy rozčesat. Aby vám to šlo lépe, použijte při mytí vlasů Pečující kondicionér Hairmilk Shine, který obsahuje mléčné a hedvábné proteiny. Ty se postarají nejen o snadné rozčesávání, ale také dodají vlasům přirozený lesk a hebkost

Máte umyté vlasy? Tak můžete přejít rovnou k věci:

  1. Na temeni hlavy si vyčesejte culík a upevněte ho gumičkou tak, aby dobře držel na svém místě
  2. Podle délky vašich vlasů rozdělte pomocí gumiček culík na další dvě nebo tři části (gumičku upevněte stejným způsobem jako tu na temeni)
  3. Poslední gumičkou sjeďte do místa, kde chcete vlasy ustřihnout. Pokud jsou konečky roztřepené, doporučuje se jejich zkrácení alespoň o 10 centimetrů.
  4. Vezměte nůžky a vlasy ustřihněte těsně nad poslední gumičkou
  5. Poté vlasy rozpusťte a protřepejte. Pokud chcete, můžete někdy konečky ještě maličko zastřihnout, ale nemělo by to být potřeba.
  6. Zvládli jste to!
 
culík

Sestříhání krátkých vlasů

krátké vlasy

Mikádo a obecně krátké vlasy jsou trochu oříšek. Jde na nich totiž vidět každé střihnutí vedle a snadno se vám může stát, že budete mít zubatý účes nebo vám na hlavě kvůli stálé nespokojenosti moc vlasů nezbude. Ale neděste se, když nebudete nikam pospíchat a budete postupovat podle instrukcí, nůžky vás budou poslouchat. 

  1. Krátké vlasy se stříhají po vrstvách. Začněte tedy tím, že si na temeni hlavy vytvoříte dvě pěšinky. Mezi nimi nechte zhruba 10-15 cm mezeru. Pruh, který vám vznikne uprostřed hlavy, rozdělte vertikálně uprostřed a přední polovinu vlasů zvedněte do pravého úhlu k hlavě a podržte ji mezi prsty.
  2. Ustřihněte požadovanou délku konečků. Poté vezměte další pramen z horní vrstvy a opět zastřihněte (délku držte stejnou jako u prvního pramene).
  3. Až budete mít horní vrstvu sestříhanou, pusťte se do spodní. Udělejte si pěšinku uprostřed vlasů a vždy z boku vezměte pramen vlasů mezi prsty a ustřihněte. 
  4. Dávejte si pozor, abyste jeden pramen nezastřihli dvakrát, to by vytvořilo na účesu zuby.
  5. Po zastřihnutí všech pramenů účes zkontrolujte v zrcadle za pomoci malého zrcátka.

Nezapomeňte na následnou péči

Zastřihnutím konečků vlasy sice oživíte, ale abyste jejich svěží vzhled udrželi, je potřeba jim věnovat patřičnou péči. Vytvořte si svou vlasovou rutinu a vypěstujte si zářivou hřívu.

Správný výběr šamponu a kondicionéru

Šamponem a kondicionérem to všechno začíná, ale také končí. Pokud si totiž vyberete přípravek, který není vhodný pro váš typ vlasů, způsobíte tím více škody než užitku. Při výběru se proto vždy zaměřte na to, pro jaký typ vlasů je šampon a kondicionér určený.

Styling

Pěnové tužidlo Care & Hold Soft Touch vám usnadní finální styling vlasů a propůjčí jim příjemnou vůni.

Finální zafixování účesu

Lak na vlasy Diamond Gloss Care zajistí, aby vám účes vydržel krásný po celý den. Navíc dodá vlasům diamantový lesk a posílí je.


Do čeho se doma rozhodně nepouštět

I když spoustu věcí sami zvládnete, stále jsou tu i takové, do kterých není radno se pouštět. Patří mezi ně například zkrácení dlouhých vlasů na mikádo nebo ustřihnutí úplně nové ofiny. Na pozoru se doma mějte i při barvení. Přeliv nebo jednotnou barvu jistě zvládnete, ale tónování, balayage nebo melíry přenechte raději kadeřnici.