Pryč se stresem

Jak zůstat klidným a trpělivým rodičem?

V mnoha kulturách jsou novopečení rodiče hýčkáni a oslavováni. U nás se ale většina pozornosti zaměřuje na miminko. Musíme se tak o to víc rozmazlovat sami. Vypjatým chvilkám se většinou úplně nevyhneme, dlouhotrvající stres lze výrazně zmírnit. Přečtěte si, co vám pomůže k domácí pohodě.

Nejčastější příznaky stresu?

Bolesti hlavy, nespavost i závažnější problémy

Stres je jedním z rizikových faktorů, které přispívají ke zdravotním problémům. Může se projevovat například bolestmi hlavy nebo nespavostí a vést až k vysokému krevnímu tlaku či srdečním chorobám. Maminky s malými dětmi jsou ke stresu náchylnější, jelikož procházejí obdobím velkých fyziologických změn spojených s kolísáním váhy, nevyrovnanou hladinou hormonů a chronickým nedostatkem spánku. 


Stres se nesnažte hned porazit, spíše omezte jeho projevy

Maminky, které mají pocit, že jsou pod neustálým tlakem, mohou mít potíže se spaním, rozhodováním i zvládáním každodenních povinností. Někdy pro ně bývá složité rozpoznat, jestli má miminko hlad, je unavené, nebo chce jen pochovat. Děti jsou pak mrzuté, maminky nervózní a začarovaný kruh stresu se uzavírá. Bylo by pošetilé myslet si, že stres ze svého života zcela vyloučíte, ale můžete ho výrazně omezit. 


10 tipů, které vám pomohou minimalizovat stres

cvičte

1. Cvičte

Je to rozhodně ten nejlepší způsob, jak můžete zmírnit napětí. Vyrazte třeba na procházku s kočárkem a dopřejte si alespoň 10 až 20 minut na čerstvém vzduchu. Přečtěte si o Cvičení po porodu: poradíme, jak získáte svoje křivky zpět.
 
plavání s dětmi

2. Přihlaste se na cvičení nebo plavání

Zacvičíte si, pobavíte se a najdete nové přátele. Kurzy plavání s miminky navíc výrazně prospějí vám oběma.
joga

3. Vyzkoušejte jógu

Uklidňuje mysl a protahuje tělo i bez skákání a hopsání. Spousta fitness center a studií nabízí navíc kurzy speciálně pro maminky. 
 
meditace

4. Meditujte

Můžete si vybrat z nejrůznějších metod, ale úplně postačí, když se jen v klidu na 15 minut posadíte a zavřete oči. Uvidíte, že se vaše mysl pročistí a tělo uvolní. 
s kamarádkou

5. Vyjděte si

Plánujte si pravidelné aktivity mimo domov. Pohlídat miminko může partner, babička, nebo paní na hlídání. Vy si dopřejte třeba relaxaci v sauně, nebo navštivte kurz vaření.
 
relaxační koupel

6. Rozmalujte se

Dopřejte si horkou koupel, nebo si udělejte pedikúru. Máte-li někoho na hlídání, vychutnejte si zaslouženou masáž, nebo se objednejte ke kadeřníkovi. Po takové zkrášlující péči se budete cítit mnohem lépe a péče o miminko bude daleko snadnější a příjemnější.
krásná maminka

7. Krásná maminka

Další tipy na zkrášlování najdete v článku Krásná maminka: nemáte čas na make-up? Potřebujete pouhé 3 minuty.

7. Jezte zdravě a neodbývejte se

Špatná výživa podporuje stres a ubírá energii. Každý večer si připravte jídlo a lahev vody na druhý den (nebo poproste manžela). Během celodenní honičky pak jednoduše sáhnete do lednice a dobře se najíte i bez vaření. Přestože pro vás může být poporodní váha dalším stresujícím faktorem, experti nedoporučují kojícím maminkám držet jakékoliv diety. Mohou totiž snižovat kvalitu mateřského mléka. Zdravá strava a přiměřené cvičení je pro vytvarování vaší postavy dostatečné a bezpečné.

8. Smějte se

Smích uvolňuje endorfiny, zmírňuje stres a posiluje imunitní systém. Podívejte se třeba na nějakou komedii nebo si domluvte setkání s kamarádkou, se kterou se vždy dobře pobavíte.
u psychologa

9. Uvědomte si, že dokonalý rodič je mýtus

Nenechte se ovlivnit okolím a maminkami ve filmech či reklamách, které se stále usmívají a řeší i ty nejsložitější situace s lehkostí superženy. Je to mýtus. Skutečné ženy z masa a kostí nejsou vždy dobře naladěné, nemají dokonalý účes, tiše spící spokojené miminko a tříchodovou večeři nachystanou na stole, jen co manžel vejde do dveří. Smiřte se s tím, že realita je někde jinde a uleví se vám.

Chcete se zbavit stresu, a přesto trávit čas se svojí ratolestí?

Vyzkoušejte osvědčené hry pro nejmenší, u kterých se kreativně vyřádíte i vy. Uvidíte, že při společném tvoření s barvičkami nebo modelínou se příjemně uvolníte.

10. Nebojte se požádat o pomoc

Pokud si se stresem a psychickým vypětím nevíte rady, bez obav vyhledejte profesionální pomoc. Nikdo si nebude myslet, že jste špatná matka jen proto, že se necítíte dobře. Když vás bolí zuby nebo si zlomíte ruku, také potřebujete pomoc odborníka. Teď jen potřebujete radu, jak se vypořádat s napětím či úzkostí.