zdravá pleť

Čím vnitřně podpořit zdravou pleť

Vzhled a kvalita naší pleti nezáleží jen na pečujících produktech, ale i na tom, jak se o ni staráte zevnitř.
Co dělat pro to, aby vaše pleť byla zářivá a pevná bez ohledu na váš věk?

Proč pečující kosmetika nestačí

Všimli jste si například toho, že když sníte větší množství čokolády nebo jste ve stresu, na obličeji se vám začínají dělat pupínky? Nebo že stačí na pár dní polevit v dodržování pitného režimu a vaše pleť je rázem povadlá a unavená? Všechno totiž souvisí se vším. O tělo musíte pečovat nejen zvenčí, ale i zevnitř. 

 

Spousta z nás si kupuje nejrůznější pečující krémy a séra a následně se divíme, že nefungují tak, jak jsme si představovali. Jenže jak by kosmetika mohla fungovat, když zvenčí má pleť sice tu nejlepší možnou péči, ale zevnitř ji zanedbáváme? Správná cesta ke krásné pleti vede přes komplexní péči. Ta ve svém základu zahrnuje:

  • Pečující kosmetiku na míru vaší pleti: Jak dobře svou pleť znáte? Udělejte si důkladnou analýzu pleti, díky které zjistíte, co přesně vaše pleť potřebuje.
  • Dostatečný pitný režim: 2 až 3 litry denně. Přesně tolik bychom měli vypít, aby naše tělo bylo dostatečně hydratované. V letních dnech by se pak toto množství mělo zvýšit přibližně o 0,5 až 1 litr. Pitný režim pomáhá nejen ke svěží pleti bez vrásek, ale také snižuje únavu, pomáhá od bolestí hlavy a zlepšuje soustředěnost. 
  • 7 až 8 hodin spánku denně: Během spánku má naše tělo čas na regeneraci, která je velmi důležitá jak pro fyzické, tak pro psychické zdraví. V místnosti, kde spíte, by mělo být 18-20°C a před spaním nezapomeňte vyvětrat. 4 hodiny před spánkem se vyhněte konzumaci těžkých jídel (smažená a sladká) a stejně tak vynechte zelený čaj a kávu.
  • Snížení stresu a umění relaxovat: Kromě toho, že stres narušuje náš metabolismus, což vede ke zhoršení spánku a rozhozenému zažívání, projevuje se i na pleti. Ta má při stresu sklony k zarudnutí a tvorbě akné. 
nivea skinguide selfie

A hlavně: Základem krásné a zářivé pleti je vyvážená strava s dostatkem všech živin a vitamínů, které naše tělo potřebuje.

Jaké vitamíny naše pleť potřebuje?

Existuje 13 základních typů vitamínů. Všechny jsou pro naše tělo nezbytné, ale co se týče pleti, měli bychom klást důraz zejména na dostatek vitamínu A, C, E a vitamínů skupiny B. 
vitamín A

Vitamín A

Pomáhá při obnově kožních buněk, pomáhá s odstraněním odumřelých buněk pleti a má protizánětlivé účinky. Možná už tedy tušíte, že vitamín A je díky svým vlastnostem skvělý pomocník v boji proti akné. Nedostatek vitamínu A se naopak může projevovat tvorbou stařeckých skvrn, šupinatou pokožkou a větším sklonem k tvorbě akné a ekzémů. Vitamín A se ve větší míře nachází v mléčných produktech, v mrkvi, petrželi, špenátu, ale i meruňkách. Vitamín A je rozpustný v tucích a jeho vstřebávání tak podpoříte třeba tím, že jídlo bohaté na vitamín A pokapete pár kapkami olivového oleje.

vitamin B

Vitamíny skupiny B

Je vaše pleť unavená a podrážděná? Možná vám chybí vitamíny ze skupiny, kterou můžete znát i pod názvem „B komplex“. Vitamín B12 pomáhá sjednocovat tón pleti, vitamín B3 dodává pleti svěží vzhled a vitamín B5 podporuje rychlejší hojení ran a pomáhá redukovat akné. Mezi potraviny bohaté na vitamíny ze skupiny B patří celozrnné obiloviny, mléčné výrobky, drůbeží maso a listová zelenina. 

vitamín C

Vitamín C

Ten eliminuje pigmentové skvrny a sjednocuje tón pleti. Také zpomaluje proces stárnutí pleti a viditelně redukuje vrásky. Takže je to ideální volba pro všechny, kdo touží po mladistvé pleti bez ohledu na věk. Nedostatek vitamínu C se také projevuje větší kazivostí zubů, únavou, žaludečními problémy a zvýšenou tvorbou modřin. „Céčko“ najdete nejvíc v citrusech, rakytníku a šípku. 

Vitamíny můžete pleti dopřávat nejen ve formě potravin, ale i v pečujících produktech. Energizující micelární voda obsahuje vitamín C a vitamín B3 a kromě toho, že jedním tahem odstraňuje make-up i ostatní nečistoty z pleti, tak pleť revitalizuje a dodává ji energii.

vitamín E

Vitamín E

Když se jedná o hydrataci pleti a její regeneraci, do popředí se dostává vitamín E. Je to silný antioxidant, který proniká do jednotlivých vrstev pleti a intenzivně ji regeneruje a hydratuje. Nejlepším zdrojem vitamínu E jsou oříšky, pšeničné klíčky, mléko a rostlinné oleje. 

Na které potraviny se zaměřit a jakým se vyhnout

Zdraví své pleti podpoříte právě i tím, že se vyvarujete potravinám, u kterých se vám projevuje alergická reakce. Podráždění pleti a vyrážka totiž mohou vést k vyšší citlivosti pleti. 

Věděli jste, že až 60 % lidí trpí nějakou potravinovou alergií? Nenechte se zmást, nejedná se o potravinovou intoleranci, ta má horší následky. Potravinová alergie se nejčastěji projevuje červenými skvrnami po těle, svěděním rukou a očí, vyrážkou, ale i průjmem a křečemi v břiše.

Mezi nejčastější alergeny patří:
  • Mléko 
  • Vejce 
  • Čokoláda 
  • Korýši
  • Ryby
  • Pšenice
  • Rajčata
  • Jahody
usměvavá paní

Svou pleť byste měli respektovat nejen při výběru pečujících produktů, ale i při skladbě jídelníčku. A v něm reflektovat aktuální potřeby, které pleť má. Co to znamená prakticky?

Když je vaše pleť suchá, do jídelníčku zařaďte více tuků: Třeba v podobě avokáda, ořechů, rostlinných panenských olejů, ryb. Mastná pleť zase potřebuje jídla s co nejpřirozenější úpravou, takže žádné smažené, mastné nebo extra sladké. A pokud je vaše pleť citlivá, dopřejte jí ochlazení v podobě mléčných produktů, ovoce a zeleniny a nepřehánějte to se solí.