mladá žena stojící na slunci

Co způsobuje červené skvrny na pokožce?

Zjistěte příčiny vzniku červených skvrn a rozpoznejte jejich různé typy.

Červené fleky na těle se mohou lišit svou velikostí, tvarem nebo umístěním. Mohou se vyskytovat jednotlivě nebo ve větším uskupení. Jejich vzhled je různorodý a může se lišit intenzitou barvy a strukturou, což může souviset s příčinou jejich vzniku.

Důvodů k výskytu skvrn na kůži je hned několik: infekce, reakce na slunce nebo teplo, dermatitida, alergie nebo petechie – drobné fialové, červené nebo hnědé skvrny, které se obvykle objevují na rukách, nohách, břichu a pozadí.

Co způsobuje červené skvrny na kůži?

Červené skvrny se mohou tvořit z různých příčin, jejichž pochopení může osvětlit důvody, proč se na pokožce objevují:
 mladá žena používající Nivea Triple Protect 50+

1. Dermatitida

Dermatitida je zánět kůže, který se projevuje červenými fleky, svěděním, ztvrdnutím kůže a tvorbou šupinek. Existuje mnoho druhů dermatitidy, ze kterých se nejčastěji setkáváme s kontaktní a atopickou dermatitidou. 

Kontaktní dermatitida je způsobená přímým kontaktem s určitou látkou, například s některými parfémy. Obvykle zmizí v průběhu několika dní nebo týdnů, pokud se vyhnete kontaktu s danou látkou. Přesto je nejlepší se poradit s lékařem, který vám doporučí vhodnou léčbu anebo vám pomůže rozpoznat příčinu vzniku.

Atopická dermatitida nebo ekzém je chronické onemocnění, které se často vyskytuje u dětí a v dospělosti obvykle ustupuje. Vyžaduje lékařkou péči a osoby trpícím tímto onemocněním by měli používat jemné produkty bez parfemace, které jsou speciálně vyvinuté pro citlivou pleť.

2. Vyrážky z tepla a alergie na slunce

Vyrážky z tepla nebo horka se objevují v okamžiku, kdy se zablokují potní žlázy. Stává se to obvykle na místech, která se více potí – jako jsou podpaží, hrudník, záda, ruce a slabiny. To vede ke vzniku malých, červených a svědivých či dokonce bolestivých hrbolků, které mohou být naplněné tekutinou.

Často se objevují za horkého počasí nebo po cvičení a obvykle do několika dnů zmizí. Pro zmírnění nepříjemných pocitů a svědění může pomoct přiložení chladného, vlhkého flanelu a to přímo na postižené místo.

Alergie na slunce způsobená reakcí na UV záření může vést k tvorbě červených skvrn, a to zejména u lidí se světlou pokožkou nebo u mladých žen. Na rozdíl od vyrážek z tepla se alergie objevuje na částech pokožky, které jsou nejvíce vystavené slunečnímu záření, jako je dekolt, ruce a někdy i tvář. Pro ochranu před podrážděním se doporučuje používat opalovací krémy vyvinuté pro citlivou pokožku a vyhýbat se dlouhodobému pobytu na slunci.

 

3. Pityriasis rosea

Pityriasis rosea je běžná vyrážka, která se nejčastěji objevuje ve věku 10-35 let, a projevuje se na těle, ale ne na tváři.

Prvním příznakem bývá větší červená skvrna na hrudi nebo zádech, známá jako „heraldická skvrna“, po které za několik dní následuje šíření drobné vyrážky dále po těle. Vyrážka vypadá jako červené, vyvýšené, skvrny se šupinkami, které jsou obvykle velké asi 1,5 cm. Mohou svědit, ale nejsou bolestivé. I když pityriasis rosea většinou ustoupí sama, je důležité, abyste se ke svou pokožku šetrně ošetřovali. Používejte produkty určené pro citlivou pokožku a chraňte postižená místa před sluncem použitím vhodného opalovacího krému.

NIVEA Cellular Luminous 630 Sérum proti tmavým skvrnám po akné

4. Purpura nebo petechie

Purpura a petechie jsou červené nebo nafialovělé skvrny, které vznikají praskáním krevních cév pod kůží a často se objevují ve shlucích, které připomínají vyrážku. Purpura je obvykle větší než petechie. Tyto problematiky mohou být neškodné, ale v určitých případech mohou poukazovat na poruchu srážení krve. V případě podezření, že by se mohlo jednat o závažnější problém, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

Mezi běžné příčiny patří námaha (např. kaše, zvracení, zvedání těžkých břemen), poškození UV zářením, stárnutí kůže, laserové ošetření, nedostatek vitamínu K nebo C, úraz a poškození cév, ale také například infekční onemocnění.

 

5. Pupínky

Pupínky vznikají, když se folikuly chloupků ucpou mazem, odumřelými kožními buňkami a bakteriemi. Mazové žlázy produkují kožní maz, aby pokožku zvláčnili, jeho přebytek však může folikuly zablokovat, což vede ke vzniku bílých a černých teček nebo akné. Tyto pupínky mohou mít při zanícení růžovou nebo červenou barvu.

Kožní onemocnění často mohou při hojení zanechávat na pokožce pigmentové skvrny. Jestliže chcete vyhladit a zjemnit vzhled stop po akné, vyzkoušejte Sérum proti tmavým skvrnám po akné CELLULAR LUMINOUS630. Produkt působí na existující pigmentaci, čímž zesvětluje a redukuje tmavé skvrny a pomáhá předcházet vzniku nových.

6. Keratóza pilaris

Keratóza pilaris způsobuje drsné hrbolky na rukách, nohách nebo tváři v důsledku nahromadění keratinu ve folikulech chloupů. Mezi spouštěče patří nedostatečná hydratace či peeling, nahromadění odumřelé kůže a agresivní mýdla.

Pravidelná hydratace pomáhá zmenšit výstupky, zároveň se vyhněte drhnutí, protože jím může výrazně podráždit suchou pokožku. Nejlepších výsledků dosáhnete, když po koupeli nanesete hydratační krém na vlhkou pokožku.

7. Stres a úzkost

Emocionální stres a úzkost může způsobit fyzické příznaky včetně skvrn nebo vyrážek. Vyrážky způsobené stresem se často projevují jako červené, vyvýšené hrbolky nebo kopřivka. Mohou svědit a objevit se kdekoliv na těle.


4 různé typy červených skvrn:

  1. Ploché červené skvrny na kůži: 
    Ploché červené skvrny jsou malé, přesně ohraničené útvary, které nejsou vyvýšené ani propadnuté. Mají různou velikost a závažnost a často jsou hladké a neobsahují tekutinu. Podle příčiny vzniku mohou být tyto skvrny dočasné, nebo trvalé. Většinou nejsou bolestivé, ale někdy mohou svědit nebo být nepříjemné.

  2. Jasně červené nebo nafialovělé skvrny:
    Jde o malé červené skvrny velikosti špendlíku, které se můžou objevit kdekoliv na těle. Často se jedná o petechie, které jsou způsobené prasknutím drobných krevních cév a po stlačení nezbělají.
    Purpury jsou větší skvrny, které mohou poukazovat na různé problémy, od drobných poranění až po vážnější stavy, a měl by je zkontrolovat lékař.

  3. Malé červené skvrny na kůži:
    Malé červené skvrny se mohou objevit v důsledku různých faktorů včetně propuknutí ekzému. Obvykle svědí a jsou zanícené, mohou mít plochý nebo mírně vystouplý profil a jsou způsobené vyšší citlivostí kůže na dráždivé látky nebo alergeny. Skvrny související s ekzémem mohou být i citlivé, obzvlášť pokud je narušená kožní bariéra.

  4. Červené svědící skvrny na kůži:
    Tyto červené skvrny jsou provázené svěděním a mohou vznikat v důsledku více faktorů včetně alergických reakcí, štípnutí hmyzem, suchostí kůže nebo kožními onemocněními, jako je ekzém nebo kopřivka. Svědění může být mírné až silné.

    V případě, že vás svědí suchá pokožka, je důležité používat jemný hydratační krém. Krém Repair & Care pro citlivou pokožku značky NIVEA je bez parfemace a poskytuje intenzivní hydrataci pro tvář, tělo a ruce. Jeho šetrné a účinné složení pomáhá zklidnit citlivou a podrážděnou pokožku a přináší dlouhotrvající úlevu od vysušení.

Je možné zabránit vzniku červených skvrn?

Předejít vzniku všech typů červených skvrn není možné, ale správné hygienické návyky a péče o pokožku mohou snížit riziko jejich vzniku.
 mladá žena pomocí Nivea Luminous 630 Spot Control

1. Čistá a hydratovaná pokožka:

Pleť pravidelně čistěte jemnými nekomedogenními přípravky a nezapomeňte ji hydratovat, abyste zabránili jejímu vysušení, které může vést k následnému podráždění a vzniku červených skvrn. V případě, že máte častý problém s tvorbou pupínků, používejte pečující produkty speciálně přizpůsobené vašemu typu pleti – například kosmetiku proti nedokonalostem.

2. Vyhněte se kontaktu s dráždivými látkami a vůněmi:

Pokud je pravděpodobné, že přijdete do kontaktu s dráždivými produkty, jako jsou například čisticí prostředky pro domácnost, používejte rukavice a vhodné ochranné pomůcky. Zároveň se vyhněte aplikaci parfémů přímo na kůži. Jestliže máte pokožku, která citlivě reaguje, vybírejte si jemné produkty bez parfemace, které jsou speciálně vyvinuté pro citlivou pokožku. Snažte se identifikovat a vyhýbat látkám, které u vás mohou vyvolat kožní reakci a způsobit vznk červených skvrn na pokožce.

3. Ochrana před sluncem:

Doporučuje se denně používat širokospektrální opalovací krém pro citlivou pleť, dokonce i za špatného počasí, abyste ochránili svou pleť před poškozením UV zářením, které může způsobit začervenání a skvrny.

4. Hydratace a zdravá strava:

Pijte hodně vody a jezte vyváženou stravu bohatou na vitamíny a antioxidanty, které podpoří zdraví pokožky. Vyhněte se konzumaci potravin, na které jste potenciálně alergičtí anebo je špatně snášíte. Snížíte tím pravděpodobnost propuknutí akné nebo podráždění.

5. Vyhněte se škrábání a poškozování kůže:

Stávající pupínky si neškrábejte ani do nich příliš nezasahujte. Můžete tím zhoršit zánět, který následně může vést ke vzniku jizev nebo zesílit začervenání pokožky.

Přehled faktů

Červené skvrny

Vzhled:
Mohou se lišit velikostí, tvarem a příčinami vzniku. Vyskytnout se mohou na těle nebo jako červený flek na tváři. Často se objevují jednotlivě nebo ve formě náhlého výsevu, což může, ale nemusí, způsobovat určité nepříjemné pocity.

Typy:
Patří sem všechny druhy skvrn – ploché, pihovité, malé nebo svědící – a každá z nich má jiné vlastnosti a potenciální příčiny vzniku.

Příčiny:
Mohou se projevovat od běžných vyrážek z tepla a pupínků, až po vážnější problémy, jako je purpura, které mohou vyžadovat lékařskou pomoc.

Vyhledání lékařské pomoci: 
Navštívit lékaře byste měli v případě, že se výskyt červených skvrn nesnižuje, ale naopak rozšiřuje, a je navíc provázený jinými přidruženými příznaky, jako je citelná bolest. Může se jednat o vážnější stavy, které potřebují lékařské ošetření.

5 příznaků, kdy vyhledat pomoc odborníka:

Zatímco mnoho typů červených skvrn na kůži je neškodných a zvládnete se o ně postarat doma, v určitých případech je lepší obrátit se na svého ošetřujícího lékaře.
žena s úsměvem
  1. Přetrvávající skvrny:
    Červené skvrny, na které nezabrala ani domácí péče, nebo jejich výskyt přetrvává už delší dobu (několik týdnů), vyžadují odbornou pomoc. Nemiznoucí fleky totiž mohou indikovat začínající onemocnění, které vyžaduje odbornou lékařskou péči.
  2. Rozsáhlé šíření skvrn:
    Pokud by červené skvrny začali pokrývat velkou část vašeho těla nebo by náhle začal jejich intenzivní výsev, je vhodné konzultovat tento stav s ošetřujícím lékařem. Může jít o příznak vážnější infekce nebo jiných fyzických obtíží.
  3. Neobvyklé průvodní jevy:
    Červené skvrny mohou být doprovázené i dalšími příznaky, jako je horečka, zhoršené dýchání, závratě nebo otok krku nebo obličeje. V takových situacích okamžitě vyhledejte nejbližší lékařskou pohotovost, mohlo se jednat o průvodní symptomy závažné alergické reakce nebo jiných zdraví ohrožujících stavů.
  4. Bolestivá místa:
    V případě, že zpozorujete na místě červených skvrn určitou bolestivost, tvorbu puchýřků nebo známky začínající infekce (například hnisavé rány, zvýšené začervenání, pocit pulzujícího tepla nebo neobvyklý otok), je důležité vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.
  5. Vznik náhodných skvrn:
    Když nedokážete určit jasnou příčinu vzniku červených skvrn nebo se začnou objevovat na nečekaných místech, jako v blízkosti očí nebo úst, objednejte se ke svému ošetřujícímu lékaři na důkladné vyšetření.

Shrnutí

Červené skvrny na kůži – od plochých až po vyvýšené pupínky – mohou mít různé příčiny, například alergie, infekce a chronická onemocnění. Pochopení těchto jevů a správná identifikace různých druhů skvrn jsou klíčové pro výběr vhodných produktů. Prevence zahrnuje pravidelnou péči o pleť, hydrataci, vyváženou stravu, vyhýbání se alergenům a dráždivým látkám a zvládání stresu. Přetrvávající nebo závažné případy by měl posoudit a ošetřit lékař.

Často kladené otázky

Co způsobuje náhodné červené skvrny na kůži?

Červené skvrny na pokožce můžu být způsobeno mnoha faktory, jako je dermatitida, vyrážky z tepla, kožní onemocnění pityriasis rosea (heraldova skvrna), Henochova-Schönleinova purpura (HSP) nebo petechie či pupínky.

Může stres způsobovat vznik malých červených pupínků?

Ano, vyrážky ze stresu se často projevují ve formě vystouplých červených hrbolků, kterým se říká kopřivka.

Co jsou malé začervenalé skvrnky na kůži?

Petechie jsou špičaté okrouhlé skvrny, které se tvoří na pokožce. Vznikají silným prokrvením kapilár (malých krevních cév), v důsledku čehož se skvrny zabarví dočervena, hnědá nebo fialová.

Jsou červené skvrny důvodem k obavám?

Některé z nich nevyžadují žádný speciální zásah, zmizí totiž samy. Také jsou například vyrážky z tepla nebo pityriasis rosea (heraldova skvrna). Jiné jsou způsobené zdravotními těžkostmi, které naopak léčbu potřebují. Jestliže máte jakékoliv pochybnosti o příčině vzniku červených skvrn, vždy se poraďte se svým lékařem.

Co jsou začervenalé fleky na kůži?

Petechie jsou drobné skvrny způsobené krvácením pod pokožkou. Mohou vzniknout v důsledku různých poranění, intenzivní námahy a jiných vážnějších stavů.