Svědění rukou: Proč vzniká a jak se ho zbavit?

Atopický ekzém v Česku postihuje zhruba 15-20 % lidí. A právě ten patří mezi nejčastější příčiny svědění (nejen) rukou. Vyloučit ale nelze ani alergickou reakci nebo kousnutí hmyzem. Jak se svědění rukou zbavit?

Jak vzniká svědění pokožky?

Přemýšleli jste někdy vůbec nad tím, jak svědění vzniká? Ne, co je příčinou, ale jak dojde k tomu, že vás pokožka začne svědit? Pokud ano, ale na nic jste nepřišli, máme pro vás rozuzlení. Pokud ne, budete o něco chytřejší. Svědění vychází z podráždění nervových zakončení kůže. Na jeho základě dostane váš mozek signál a nervová vlákna začnou vydávat impulsy do svalů. 

A právě to vede ke svědění a následnému škrábání, které má za cíl odstranit příčinu svědění. Teď, když už víte, jak ke svědění dochází, si posvítíme na nejčastější příčiny jeho vzniku. 

4 nejčastější příčiny svědění rukou

Atopický ekzém

Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění kůže. Na vznik atopického ekzému má vliv znečištěné životní prostředí, strava, ale i dědičnost. Pokud má atopický ekzém jeden z rodičů, je pravděpodobnost, že se objeví u dítěte, 60 %

Atopický ekzém se projevuje suchou a na dotek drsnou kůží se šupinkami. Sklon k atopickému ekzému mají lidé s citlivou pokožkou. Příznaky atopického ekzému můžete pozorovat nejen na rukou, ale na pokožce celého těla. Pokud vás trápí problémy, které jsou totožné s příznaky atopického ekzému, určitě se vydejte ke kožnímu lékaři, který vám stanoví diagnózu a doporučí správný léčebný postup.

Lupénka

Lupénka postihuje 1-3 % naší populace. Z toho u 31-45 % dospělých, kteří lupénkou trpí, se příznaky projevily už v dětství. Jak lupénka vzniká a proč se projevuje právě svěděním? Zatímco u zdravého člověka se pokožka regeneruje 4 týdny, u lidí s lupénkou trvá proces přirozené regenerace pokožky jen 4 dny. Proto u nich dochází k nadměrné reprodukci kožních buněk, které ale nejsou dostatečně vyvinuté. Buňky se na sebe následně vrství a postupně se odlupují. 

Výsledek? Nevzhledné skvrny, šupinky, ostych a nepříjemné pocity. Na rukou a nohou se pak lupénka často projevuje ještě i formou drobných pupínků, které jsou naplněné hnisem. Ty následně praskají, v pokožce vznikají trhlinky a kůže nejen svědí, ale často i bolí. Spouštěčů je mnoho a patří mezi ně třeba i přemíra UV záření, užívání steroidů, ale například i těhotenství nebo některé druhy kosmetiky. 

I s lupénkou je třeba navštívit lékaře, který vám nasadí potřebnou léčbu. Někdy postačí léky s obsahem dehtu (opravdu, dehtu!) a kyselinou acetylsalicylovou, v některých případech pak ale lékař musí předepsat i kortikosteroidy.  

Bodnutí hmyzem

To se nejčastěji vyznačuje otokem, kolem kterého je červená skvrna. Doprovázeno je právě nepříjemným svěděním a občas se může dostavit i alergická reakce. Záleží na tom, o jaký druh hmyzu šlo

Proto je důležité bodnutí (případně kousnutí) sledovat a při zhoršování otoku nebo zpozorování alergické reakce (zhoršené dýchání, vyrážka, malátnost) se raději vydat k lékaři. Ve většině případů ale stačí dané místo ledovat nebo použít chladivý gel na bodnutí hmyzem, který pokožku zklidní. 

Na bodnutí hmyzem můžete vyzkoušet i některé osvědčené babské rady. Jejich výhodou je to, že využívají ingrediencí, které máte běžně doma, nejčastěji v kuchyňské skříňce, nebo ledničce.

  • Jablečný ocet: Ten vás zbaví otoku a zároveň funguje jako dezinfekce. Naneste ho na vatový tamponek a štípnutí potřete. 
  • Cibule: Přiložte na štípanec plátek cibule a sledujte, jak postupně odezní svědění a pak i otok.
  • Slupka od banánu: Potlačuje svědění. Stačí ji přiložit na štípanec a chvilku počkat. 

Alergická reakce

Alergie označuje přehnanou reakci našeho organismu na pro ostatní zcela běžnou látku, která se vyskytuje v našem bezprostředním okolí. Jakmile dojde k setkání s alergenem, naše tělo nám to dá najevo alergickou reakcí. 

Ta se může projevovat různě: Zarudnutím očí, kýcháním, slzením, svěděním v ústech nebo právě svěděním na rukou a ostatních částech těla. Dobré je vypozorovat, co alergickou reakci spustilo, a spouštěči se příště snažit vyhnout. Pokud je alergická reakce silná a neustupuje, vyhledejte lékařskou pomoc. 

Svědění rukou může v takovém případě spustit třeba alergie na kov – největší neplechu v tomto směru dělají chrom, nikl, hliník nebo kobalt. Obsahují je nejen šperky, ale třeba i náramkové hodinky, přezky nebo třeba obroučky brýlí. Častá je i alergická reakce na některou z agresivních přísad čisticích prostředků. Proto při úklidu vždy používejte rukavice. Pozor ale třeba na rukavice z latexu – i na ten jsou někteří lidé citlivější.

Mimochodem nepříjemné svědění rukou můžou hlavně v zimě způsobit i změny teplot. Když přijdete prochladlí z venku a do rukou se začne vracet horkost, mohou vás poměrně dlouho a nepříjemně svědit.


Jak se zbavit svědění rukou jednou provždy

Atopický ekzém nebo lupénka, to jsou případy, se kterými vám nejlépe pomůže lékař a odborná péče. Pokud vás ale štípl hmyz, projevila se alergie, nebo vás zkrátka svědí ruce z neznámého důvodu, máme pro vás 3 tipy na to, jak se svědění účinně zbavit:
  1. Vsaďte na studený obklad: Ten dokáže podrážděnou pokožku velmi rychle ochladit a tím i zklidnit. Je to proto velmi rychlá první pomoc, kterou si můžete od svědění ulevit téměř kdekoliv. 
  2. Hydratujte: Pokud vás pokožka na rukou svědí z toho důvodu, že jsou suché, je nejrychlejší pomocí hydratace. Krém na ruce 3v1 Care & Protect obsahuje jojobový olej, který se postará o okamžitou výživu rukou.  Navíc má antibakteriální efekt a posiluje ochrannou vrstvu pokožky. Co to znamená? Že kromě úlevy vám tento krém zajistí i hloubkovou výživu a funguje i jako prevence před dalším svěděním. Přečtěte si vše o krémech na ruce!
  3. Lázeň z ovesných vloček: Rozmixujte hrnek ovesných vloček, napusťte do umyvadla teplou vodu a vločky do ní nasypejte. Ponořte ruce do vody alespoň na 15 minut a pak je osušte. Proč to všechno? Ovesné vločky obsahují avenanthramidy (antioxidanty), které zklidňují pokožku. Zároveň působí protizánětlivě a zmírňují svědění pokožky.

První pomoc při svědění rukou

O možnostech, jak se svědění rukou postupně zbavit, už jsme si řekli. Ale co dělat ve chvíli, když je svědění skutečně neúnosné a pomoc potřebujete opravdu HNED?
  1. Neškrábejte se: I když se to zdá být téměř nemožné, zkuste svědění vydržet a neškrábat se. Škrábáním si sice krátkodobě ulevíte, ale v dlouhodobém horizontu ho zhoršujete. A to proto, že jste pokožku více podráždili. Škrábáním se navíc snadno může do záděrek zanést infekce, což by hojení akorát prodloužilo.
  2. Zklidňující gel: Nejen při bodnutí hmyzem vám na svědění může pomoci chladivý gel. Seženete ho v lékárnách a některých drogeriích. 
  3. Dezinfekce: Pokud jste si svědivé místo rozškrábali, nezapomeňte ho důkladně vydezinfikovat, aby se do něj nedostala infekce. Tím by se mohl proces hojení zbytečně prodloužit. Samotná desinfekce pak může svědění zmírnit. Jen pozor na ty, které obsahují alkohol – ten totiž pokožku vysušuje.  
Pokud se u vás svědění rukou objevuje pravidelně nebo dlouho nemizí, poraďte se se svým praktickým lékařem, „bezdůvodně“ svědící pokožka totiž může být příznakem třeba cukrovky, poruchy jater nebo špatné funkce žlučníku.