Keratin: Vše, co byste o něm měli vědět

O keratinu se mluví jako o spáse pro vlasy. Je tomu skutečně tak, nebo jeho sílu přeceňujeme?
Povíme vám, co je keratin, jaké má účinky a na závěr vám prozradíme, jak navrátit vlasům lesk a sílu i bez něj.

Co je keratin?

S pojmem keratin se intenzívněji setkáváme zvlášť v posledních několika letech. Je tu s námi ale podstatně déle. Vždyť jde o základní stavební látku našich vlasů! Lidský vlas tvoří z 95 % keratin a zhruba z 5 % voda, dále obsahuje lipidy, pigmenty a v malém množství i kovy (měď, zinek, železo) a aminokyseliny (cistyn, celin, glicyn). Zásadní složkou je ale právě keratin, který se řadí mezi stavební bílkoviny.

 

Keratin je zodpovědný za sílu a pružnost vlasů, jejich kvalitu a především strukturu. Právě na keratinu záleží, jestli jsou vaše vlasy rovné, vlnité nebo kudrnaté. Keratin zároveň určuje pevnost vlasů. Říká se, že má keratin podobné vlastnosti jako kevlar a jediný vlas udrží 100gramové závaží.

Proč se keratin z vlasů vytrácí?

Stejně jako z pleti se s přibývajícím věkem vytrácí kolagen a pleť tak ztrácí svou pružnost, je tomu tak i u keratinu. Úbytek keratinu z našich vlasů má na svědomí právě stárnutí (keratin se začíná vytrácet okolo 40 let), ale také vážnější nemoci (alopecie) nebo velké hormonální výkyvy (například během těhotenství a po porodu). Zároveň můžete způsobit ztrátu keratinu vysokou chemickou a mechanickou zátěží vlasů.

  • Mechanická zátěž vlasů: Sem patří například časté žehlení vlasů, foukání na vysokou teplotu, nebo kulmování.
  • Chemická zátěž vlasů: Časté barvení narušuje strukturu vlasů a snižuje jejich poréznost (schopnost vlasu zadržovat vodu), což vede k jejich vysoušení. Nejšetrnější je nechat barvení na odborníkovi, ale pokud se přeci jen rozhodnete, že to zvládnete sami doma, vyberte si barvu bez amoniaku, který vlasy dráždí a vysušuje. Stejně tak je pro vlasy nevhodné chemické narovnávání, které narušuje strukturu vlasů a oslabuje je.
zátěž vlasů

Co se s vlasy děje, když keratin mizí?

Že vaše vlasy postrádají keratin zjistíte velmi snadno. Vlasy budou suché, roztřepené, náchylné na polámání a nebudou vypadat zdravě. Pomoct může například snížení zátěže vlasů, ale i změna vlasové kosmetiky a v neposlední řadě i Brazilský keratin. 

Co je to brazilský keratin?

Jak už název napovídá, brazilský keratin pochází z Brazílie, kde vznikl roce 2006. Jedná se o čistě přírodní metodu ošetření vlasů, která by jim měla postupně navrátit pevnost, pružnost a lesk. Keratin se do vlasů nanáší pomocí zažehlování. Nejdříve je potřeba vlasy umýt šamponem, vysušit fénem a rozčesat. Pomocí štětce se keratin nanese od kořínků vlasů po celé jejich délce a nechá se zaschnout.
Na závěr se vlasy znovu vysuší fénem a vyžehlí žehličkou nastavenou na 220 stupňů. 

Pomocí zažehlování pronikají molekuly keratinu přímo do struktury vlasu a zacelují ho. Tato metoda je vhodná nejen pro ty, kdo chtějí pomoci svým roztřepeným a poničeným vlasům, ale i pro ty, kdo touží po rovných vlasech bez kroucení. Tím, že se keratin zažehluje po celé délce vlasů, se rovnoměrně rozprostře, vlasy se narovnají a zůstanou hladké a rovné po dobu až 4 měsíců. Brazilský keratin také slibuje ochranu vlasů před UV zářením a chlorovanou vodou tím, že vlas obalí ochrannou vrstvou, takže je to ideální volba před letní dovolenou. 

kadeřnický salon

Proceduru můžete podstoupit v kadeřnických salonech a cena se pohybuje v rozmezí 1600 až 2400 Kč.


Jak navrátit vlasům sílu i bez keratinu

Jednou z možností, jak posílit poškozené vlasy, je samozřejmě podstoupení zažehlení keratinu.
Tato metoda je nejrychlejší, ale na druhou stranu také nejnákladnější. 

 

Cítíte, že vaše vlasy volají o pomoc, ale nechcete platit za keratinovou kúru?
Vyzkoušejte 5 tipů, díky kterým budou vaše vlasy zase lesklé a pevné:

Zastřihněte konečky

Zastřihněte konečky

Díky zkrácení roztřepených konečků budou vaše vlasy působit ihned zdravěji. Navíc tím, že zastřihnete konečky, budou mít vaše vlasy více živin pro růst nových vlasů. Ideálně by se měly konečky zastřihovat jednou za 8 týdnů, ale hodně to závisí na tom, jestli vlasy barvíte a jak často je žehlíte. Pokud skoro vůbec, zůstanou konečky zdravé klidně i 14 týdnů.

Vyberte správnou vlasovou kosmetiku

Vyberte správnou vlasovou kosmetiku

Stejně jako pleť, i vlasy jsou každé jiné a vyžadují jinou péči. Zjistěte, jaký máte typ vlasů a přizpůsobte jim vlasovou kosmetiku. Jemné vlasy potřebují lehké složení, aby nebyly příliš zatěžovány. U kudrnatých vlasů je zase potřeba dbát na to, aby kosmetika neobsahovala silikony, sulfáty a parabeny.

Chraňte vlasy před teplem

Chraňte vlasy před teplem

A tím nemyslíme jen foukání a žehlení na vysoké teploty, ale také pobyt na slunci. Před teplem při stylingu vaše vlasy spolehlivě ochrání vlasové primery. A v létě sáhněte po slušivé pokrývce hlavy – vyhnete se tak nejen úpalu, ale i poničeným vlasům.  

vlasové masky

Používejte vlasové masky

Masky na vlasy obsahují koncentrované živiny, které vlasy posílí a dodají jim zdravý vzhled. Masku na vlasy používejte ideálně jednou týdně. Nejprve vlasy umyjte šamponem, poté je vysušte ručníkem a naneste masku. Vlasy i s maskou zabalte do ručníku a nechte působit podle uvedené doby na obalu masky. Na závěr masku smyjte studenou vodou a vlasy vysušte.

vitamíny na posílení vlasů

Vyzkoušejte vitamíny na posílení vlasů

S růstem vlasů a jejich svěžím vzhledem vám mohou pomoct i vitamíny. Před vysoušením ochrání vlasy vitamín A, vitamín B6 vám zase pomůže, když vás trápí vypadávání vlasů, a vitamín E se postará o výživu vlasových folikul, což je důležité pro správný růst vlasů.